Notowania

order orła białego
08.10.2010 15:57

Order Orła Białego dla prof. Stuligrosza

Order Orła Białego otrzyma w niedzielę w Poznaniu prof. Stefan Stuligrosz. Twórca "Poznańskich Słowików" zostanie odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w trakcie benefisu z okazji 90. urodzin - poinformował PAP Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Order Orła Białego otrzyma w niedzielę w Poznaniu prof. Stefan Stuligrosz. Twórca "Poznańskich Słowików" zostanie odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w trakcie benefisu z okazji 90. urodzin - poinformował PAP Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Podczas jubileuszu urodzin artysty Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowe Krzyże Zasługi otrzymają z rąk prezydenta także chórzyści oraz członkowie Fundacji Poznańskie Słowiki.

Prof. Stefan Stuligrosz, twórca i dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki", urodził się 26 sierpnia 1920 r. w Poznaniu. 90. urodziny spędził wraz z chórem na Jasnej Górze. Poznańskie środowisko artystyczne a także przyjaciele i wychowankowie prof. Stuligrosza będą z nim świętować w niedzielę w trakcie koncertu "100 lat plus VAT. Benefis Stefana Stuligrosza" w Auli Uniwersyteckiej.

"Profesor będzie siedział w wygodnym fotelu na estradzie, ale przybędzie na ten koncert z batutą. On do końca nie wie, co go tam spotka, wie, że ma przynieść ze sobą batutę i finał będzie należał do niego" - powiedział PAP Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej.

Przed jubilatem wystąpią m.in. Hanna Banaszak, Piotr Kałużny, Zenon Laskowik, Jacek Wójcicki, Affabre Concinui, Grupa MoCarta, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, oraz Infinito Cantare.

"Wystąpi wielu przyjaciół, polskich artystów. Oni śpiewają mi +100 lat plus VAT+. Cieszę się więc, że ten VAT podniósł się o jeden punkt, bo to dla mnie oznacza wiek 123 lata a nie 122 jak do tej pory. Ale zobaczymy, co Bóg da" - powiedział w piątek PAP prof. Stuligrosz.

Obecnie chór liczy ok. 100 śpiewaków. Prof. Stuligrosz cały czas współpracuje z zespołem, dyrygując na siedząco.

"Czuję się bardzo dobrze. Po operacji chodzę z dużym trudem, ale psychicznie jestem bardzo zdrowy. Jestem nasycony energią i płomieniem żarliwego entuzjazmu do pracy. Bardzo się cieszę, że mam jeszcze zdolność do pracy i cały czas mogę dyrygować. W pracy jestem dosyć despotyczny, bo jak wychowuję młodzież, to chcę, by oni byli szczęśliwi w przyszłości. Uczę ich szacunku do drugiego człowieka i poszanowania pracy" - powiedział.

Drugi z jubileuszowych koncertów, "Z teki kompozytorskiej Stefana Stuligrosza", odbędzie się tydzień później.

Stefan Stuligrosz rozpoczął działalność dyrygencką jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. dr. Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski, będący kontynuacją zespołu przedwojennego.

Chór szybko osiągnął wysoki poziom wykonawczy. Po kilku latach wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Został także przyłączony do Państwowej Filharmonii w Poznaniu.

Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu), Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam obowiązki rektora.

W ciągu 70 lat pracy prof. Stuligrosza przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego i Antoniego Grefa.

Skomponował blisko 600 utworów na chór a capella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.

Prowadzony przez Stefana Stuligrosza chór Poznańskie Słowiki występował na festiwalach m.in.: w Bergen, Brnie, Getyndze, Lourdes, Lozannie, Lyonie, Pradze, Rzymie i Wrocławiu.

Chór występował m.in. dla prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, prezydenta Francji Jacques'a Chiraca, króla Szwecji Gustawa Adolfa VI, króla Hiszpanii Juana Carlosa, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, papieża Pawła VI. Wielokrotnie w Polsce i Watykanie śpiewał dla papieża Jana Pawła II.

Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Ma za sobą wielomiesięczne podróże artystyczne. W jego repertuarze jest ponad 1000 utworów wszystkich epok. (PAP)

rpo/ ls/

Tagi: order orła białego, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz