Notowania

orędzie
15.03.2010 13:40

Orędzie Benedykta XVI: "prorocza inicjatywa" Jana Pawła II

Benedykt XVI nazwał "proroczą inicjatywą" ustanowienie przez Jana Pawła II ćwierć wieku temu Światowych Dni Młodzieży i podkreślił, że przyniosła ona "obfite owoce" oraz pomogła młodym chrześcijanom "odkryć piękno Kościoła".

Podziel się
Dodaj komentarz

Benedykt XVI nazwał "proroczą inicjatywą" ustanowienie przez Jana Pawła II ćwierć wieku temu Światowych Dni Młodzieży i podkreślił, że przyniosła ona "obfite owoce" oraz pomogła młodym chrześcijanom "odkryć piękno Kościoła".

W ogłoszonym w poniedziałek w Watykanie orędziu na XXV Światowy Dzień Młodzieży, który na szczeblu diecezjalnym obchodzony będzie w Palmową Niedzielę 28 marca, papież napisał, że miłość Chrystusa pozwala "przejść przez wszystkie próby": grzechy, cierpienie, zniechęcenie.

Hasłem orędzia są słowa z Ewangelii świętego Marka: "Nauczycielu dobry, co mam uczynić, aby osiągnąć życie wieczne?".

Benedykt XVI położył w orędziu nacisk na "fundamentalną rację ewangelizacji". "Jeśli naprawdę spotkaliśmy Jezusa, nie możemy uchylić się przed jego głoszeniem tym, którzy nie spotkali jeszcze jego spojrzenia!"- przypomniał.

Zwrócił się następnie do młodych katolików: "Także wy pełni jesteście zalet, energii, marzeń, nadziei: posiadacie ich obfitość. Sam wasz wiek stanowi wielkie bogactwo nie tylko dla was samych, ale także dla innych, dla Kościoła i dla świata". Zaapelował także, by nie obawiali się, jeśli odczują powołanie do kapłaństwa i życia zakonnego.

Papież zachęcił młodych ludzi, by bez obaw stawiali sobie pytania o to, co należy robić, aby życie miało pełną wartość i sens. "Pytania te oczekują na odpowiedzi niepowierzchowne, ale zdolne zaspokoić wasze autentyczne oczekiwania życia i szczęścia" - podkreślił.

"Oczywiście tu chodzi o pytania, biegnące pod prąd wobec aktualnej mentalności, która proponuje wolność oderwaną od wolności, zasad, obiektywnych norm i zachęca do tego, by odrzucić wszelkie ograniczenia dla pragnień chwili" - zauważył Benedykt XVI.

"Ale taka propozycja - stwierdził - zamiast prowadzić do prawdziwej wolności, wiedzie człowieka do tego, że staje się niewolnikiem samego siebie, swych nagłych pragnień, bóstw takich, jak władza, pieniądz, niepohamowana przyjemność i powaby świata, czyniąc go niezdolnym do podążania za wrodzonym powołaniem do miłości".

Następnie papież odnotował bolączki i trudności, jakie przeżywają młodzi ludzie: problemy wynikające z bezrobocia, brak dających pewność ideałów oraz konkretnych perspektyw na przyszłość.

"Niekiedy można odnieść wrażenie, że jest się bezsilnym wobec kryzysu i obecnych manowców" - napisał.

"Mimo trudności nie dajcie się zniechęcić i nie rezygnujcie ze swych marzeń! Pielęgnujcie w sercu wielkie pragnienia braterstwa, sprawiedliwości i pokoju" - zaapelował Benedykt XVI. Podkreślił, że stojące teraz wyzwania budowy bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata nie wymagają "heroicznych ani nadzwyczajnych gestów".

Uroczyste obchody 25. rocznicy ustanowienia Światowych Dni Młodzieży odbędą się pod przewodnictwem Benedykta XVI 25 marca w Watykanie.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

Tagi: orędzie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz