Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orędzie prawosławnych hierarchów na Święta Wielkanocne

0
Podziel się:

Ważne dla chrześcijaństwa rocznice: edyktu mediolańskiego i misji świętych
Cyryla i Metodego, wspomina sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w
orędziu z okazji Świąt Wielkanocnych. W tym roku Wielkanoc w Cerkwi wypada 5 maja.

Ważne dla chrześcijaństwa rocznice: edyktu mediolańskiego i misji świętych Cyryla i Metodego, wspomina sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w orędziu z okazji Świąt Wielkanocnych. W tym roku Wielkanoc w Cerkwi wypada 5 maja.

W orędziu skierowanym do wiernych i duchowieństwa, prawosławni hierarchowie przypominają o znaczeniu dla chrześcijan zmartwychwstania Chrystusa. "Uczucie radości przewyższa wszystkie inne nasze uczucia" - podkreślili.

Jak napisali w orędziu, prawdę o zmartwychwstaniu "ponieśli po całym świecie" apostołowie. Przypomnieli, że w tym roku spełnia się 1150 lat od początku misji na ziemiach słowiańskich świętych Cyryla i Metodego. "To dzięki ich trudom my dzisiaj możemy sławić zmartwychwstanie Zbawiciela w słowiańskim języku" - podkreślili hierarchowie.

Św. Cyryl (727-869) i św. Metody (815-885) to misjonarze, którzy prowadzili w IX wieku misje chrystianizacyjne, również na ziemiach zamieszkałych przez Słowian. To właśnie im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie się w kulturze. Papież Jan Paweł II nadał im tytuł patronów Europy.

Sobór prawosławnych biskupów przypomina też w wielkanocnym orędziu 1700. rocznicę tzw. edyktu mediolańskiego z 313 roku. Na mocy tego edyktu, cesarz zachodniej części Imperium Rzymskiego Konstantyn Wielki oraz cesarz wschodniej części Licyniusz uznali oficjalnie religię chrześcijańską.

Duchowni podkreślili w orędziu, że edykt "przyniósł wolność Świętemu Kościołowi Chrystusowemu, co sprzyjało głoszeniu cudu zmartwychwstania Chrystusa".

Tegoroczna Wielkanoc chrześcijan obrządków wschodnich przypada pięć tygodni po świętach u katolików. W związku z nieco innym sposobem wyliczania daty Wielkiej Nocy, tylko raz na jakiś czas wypada ona w obu obrządkach w tym samym terminie.

Liczba prawosławnych w Polsce nie jest dokładnie znana. Hierarchowie Cerkwi szacują ją na 550-600 tys. osób przyjmując też, iż największe skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego są w północno-wschodniej Polsce.(PAP)

rof/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)