Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orędzie Watykanu z okazji zakończenia ramadanu

0
Podziel się:

W orędziu do muzułmanów z okazji zakończenia ramadanu Watykan zwrócił uwagę
na konieczność zwalczania biedy jako źródła ekstremizmu i przemocy religijnej. Odnotował także
postęp we wzajemnych relacjach z islamem podkreślając: "Wydaje się, że w wielu miejscach świata
przeszliśmy od tolerancji do spotkania".

W orędziu do muzułmanów z okazji zakończenia ramadanu Watykan zwrócił uwagę na konieczność zwalczania biedy jako źródła ekstremizmu i przemocy religijnej. Odnotował także postęp we wzajemnych relacjach z islamem podkreślając: "Wydaje się, że w wielu miejscach świata przeszliśmy od tolerancji do spotkania".

W przesłaniu, wystosowanym w piątek przez przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynała Jean-Louisa Taurana, podkreślono: "Wiemy wszyscy, że ubóstwo upokarza i wywołuje nieznośne cierpienia; są one często źródłem izolacji, złości czy wręcz nienawiści i pragnienia zemsty".

Dalej w tekście orędzia zatytułowanego "Chrześcijanie i muzułmanie; razem, by pokonać ubóstwo" Stolica Apostolska odnotowała, że bieda "może popchnąć do akcji wrogości przy użyciu wszystkich dostępnych środków usiłując usprawiedliwić je także względami natury religijnej: wejścia w posiadanie, w imię rzekomej +sprawiedliwości bożej+ bogactw drugiego, włącznie z jego pokojem i bezpieczeństwem".

"Ubóstwo, które należy zwalczać jest na oczach wszystkich; głód, brak wody pitnej, niedostatek opieki medycznej i odpowiednich mieszkań, brak systemów edukacyjnych i kulturalnych, analfabetyzm, nie przemilczając istnienia nowych form ubóstwa" - podkreślił kardynał Tauran.

W tym kontekście watykański hierarcha wymienił zjawisko "marginalizacji, ubóstwa w relacjach, moralnego i duchowego" w społeczeństwach bogatych. "Ubodzy pytają nas, rzucają nam wyzwanie, lecz nade wszystko zachęcają nas wszyscy do współpracy w szlachetnej sprawie: pokonania ubóstwa" - zakończył kardynał Tauran. (PAP)

sw/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)