Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje i samorządy mogą zgłaszać projekty do programu "Razem bezpieczniej"

0
Podziel się:

Przeciwdziałaniu chuligaństwu i drobnej
przestępczości, według badań policji najsilniej wpływającym na
niskie poczucie bezpieczeństwa Polaków, ma służyć rządowy program
"Razem Bezpieczniej". Koordynujące go MSWiA chce, by do realizacji
programu włączyło się jak najwięcej instytucji oraz sami obywatele.

Przeciwdziałaniu chuligaństwu i drobnej przestępczości, według badań policji najsilniej wpływającym na niskie poczucie bezpieczeństwa Polaków, ma służyć rządowy program "Razem Bezpieczniej". Koordynujące go MSWiA chce, by do realizacji programu włączyło się jak najwięcej instytucji oraz sami obywatele.

Jak poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe wojewody śląskiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprosiło tego dnia samorządy i organizacje społeczne do zgłaszania konkretnych projektów związanych z poprawą szeroko pojętego bezpieczeństwa w społecznościach lokalnych.

Za pośrednictwem wojewodów ministerstwo wybierze najlepsze projekty, które ze środków programu zostaną dofinansowane. Coroczny budżet realizowanego do 2015 r. programu zwalczania uciążliwych dla społeczeństwa m.in. kradzieży, rozbojów, pobić i dewastacji ma wynosić 3,32 mln zł.

Podczas przygotowywania "Razem Bezpieczniej" MSWiA uznało, że obszary wymagające najpilniejszych działań, to m.in.: przemoc w rodzinie, bezpieczeństwo w miejscach publicznych, w miejscu zamieszkania, w szkole, w środkach komunikacji, w ruchu drogowym, w działalności gospodarczej, a także ochrona dziedzictwa narodowego.

Właśnie tych obszarów dotyczyć powinny projekty zgłaszane do urzędów wojewódzkich do 8 marca. O dofinansowanie swoich projektów w ramach rządowego programu mogą ubiegać się organizacje i samorządy z tych gmin, które wcześniej zadeklarowały chęć wzięcia w nim udziału.

W woj. śląskim specjalna komisja wybierze siedem projektów, które zostaną zarekomendowane wojewodzie. Ten co najmniej pięć z nich przedstawi ministrowi do dofinansowania. Ministerstwo przekaże środki na realizację zaakceptowanych projektów w formie dotacji celowej.

Dużą rolę we wdrażanym od początku tego roku programie ma odgrywać policja - planowane jest m.in. zwiększenie zadań i aktywności dzielnicowych. Powstawać mają też grupy osiedlowe, w skład których będą wchodzić policjanci, strażnicy miejscy oraz przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych lub rad osiedli.

Dzięki zwiększeniu współpracy miedzy policją, samorządami i mieszkańcami tworzone mają być tzw. mapy bezpieczeństwa i zagrożeń. Jednym z efektów tego pomysłu ma być częstsze kierowanie patroli policyjnych w najniebezpieczniejsze miejsca.

Krajowym koordynatorem programu "Razem Bezpieczniej" jest MSWiA. Na poziomie województwa jego zadania koordynuje wojewoda przy pomocy zespołu, w skład którego wchodzą przedstawiciele administracji samorządowej, policji, straży pożarnej i straży granicznej. Powiaty i gminy mogą włączać się do realizacji programu dobrowolnie. (PAP)

mtb/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)