Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje rozmawiają o powołaniu nowej Polskiej Rady Młodzieży

0
Podziel się:

O tym jak ma wyglądać nowa Polska Rada Młodzieży i czym miałaby się zająć
rozmawiali w czwartek w Ministerstwie Edukacji Narodowej przedstawiciele różnych organizacji,
stowarzyszeń i grup nieformalnych zrzeszających młodzież lub działających na jej rzecz.

O tym jak ma wyglądać nowa Polska Rada Młodzieży i czym miałaby się zająć rozmawiali w czwartek w Ministerstwie Edukacji Narodowej przedstawiciele różnych organizacji, stowarzyszeń i grup nieformalnych zrzeszających młodzież lub działających na jej rzecz.

Powstania nowej Polskiej Rady Młodzieży - ciała, które reprezentowałoby w kraju i za granicą młodych Polaków oraz działałoby na ich rzecz - chce resort edukacji. Dlatego rozpoczął konsultacje społeczne na temat powołania Rady. W pierwszym - czwartkowym spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób, które odpowiedziało na apel MEN.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele ministerstwa podkreślali, że Rada może powstać tylko decyzją zainteresowanych organizacji, zaś zadaniem resortu jest tylko inicjowanie dialogu, pokazywanie rozwiązań sprawdzonych w innych krajach oraz udzielanie wsparcia organizacyjnego.

"Polska Rada Młodzieży jest bardzo potrzeba by reprezentować was w strukturach europejskich. Lubimy podkreślać, że nic o nas bez nas, a właśnie tam was nie ma. Trzeba to nadrobić. Ważne jest byście zawierali kontakty międzynarodowe w sposób formalny, bo nie wątpię, że różne kontakty nieformalne już macie. To będzie procentować w przyszłości na różnych polach" - zachęcała podczas spotkania przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej do spraw młodzieży Joanna Fabisiak (PO).

"To, jak będzie wyglądała wasza Rada, zależy tylko od was, doświadczenia i tradycje w różnych krajach są różne" - przekonywał Drajen Puljic z Europejskiego Forum Młodzieży. "Są jednak elementy wspólne, dla wszystkich narodowych rad, takie jak to, że w ich skład wchodzą organizacje zrzeszające młodych ludzi i działające na ich rzecz, jednocześnie są to organizacje niezależne i nie działają dla zysku" - dodał Puljic. "Także sama rada musi być niezależna, reprezentatywna i wybrana w sposób demokratyczny" - podkreślił.

Dwie poprzednie Polskie Rady Młodzieży nie zyskały akceptacji Europejskiego Forum Młodzieży.

Europejskie Forum Młodzieży powstało z inicjatywy Rady Europy. Zrzesza około 100 narodowych rad młodzieży i międzynarodowych młodzieżowych organizacji pozarządowych. Za cel stawia sobie m.in. aktywizację młodych ludzi do działania oraz reprezentowanie interesów młodzieży na forum międzynarodowym.

Uczestnicy czwartkowego spotkania zastanawiali się m.in. jak stworzyć ciało, w którym jednocześnie znalazłyby się organizacje, stowarzyszenia i fundacje o zasięgu ogólnokrajowym, o zasiągu regionalnym, lokalnym, a także grupy, które nie mają osobowości prawnej (np. rady młodzieży działające przy samorządach gminnych).

Wśród pomysłów, nad jakimi uczestnicy pracowali w grupach, pojawiły się propozycje podobne do rozwiązań funkcjonujących w innych krajach, jak np. związek stowarzyszeń, w którym część organizacji ze względu na swój statut byłaby członkami Rady, a część obserwatorami.

Planowane są kolejne spotkania oraz stworzenie platformy wymiany informacji i pomysłów między organizacjami, w celu m.in. wypracowania przyszłego statutu Rady.

Próby stworzenia ogólnopolskiej reprezentacji młodzieży rozpoczęto już w 1989 r. tworząc Porozumienie Niezależnych Organizacji Młodzieżowych. Nie miało ono jednak pełnej reprezentatywności.

Niereprezentatywna była też pierwsza, utworzona na początku lat 90., Polska Rada Młodzieży. Była ona najpierw ciałem doradczym przy kancelarii premiera, później przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Z czasem rola jej była coraz bardziej marginalizowana. W końcu została zlikwidowana po tym, jak usunięto ją w 1998 r. z Europejskiego Forum Młodzieży (miała tam status obserwatora).

Europejskie Forum Młodzieży uznało bowiem statut Polskiej Rady Młodzieży za niedemokratyczny, gdyż wyłączał on z możliwości przystąpienia do niej organizacje, które działały przed 1989 r. Jedyną organizacją, która działała wcześniej i była w Polskiej Radzie Młodzieży był Związek Młodzieży Wiejskiej.

Kolejnymi próbami stworzenia reprezentacji młodzieży było powstałe w 1996 r. Forum Młodzieży Polskiej i druga Polska Rada Młodzieży. Powołało ją w kwietniu 2003 r., podpisując dokument o wzajemnej współpracy, osiem ogólnopolskich organizacji młodzieżowych. Były to: Zrzeszenie Studentów Polskich, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Akademicki Związek Sportowy, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland, Komitet Narodowy AIESEC Polska, Europejskie Forum Młodzieży AEGEE, Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Młodzieży Wiejskiej; Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej miał status obserwatora przy Polskiej Radzie Młodzieży. Z czasem liczba organizacji należących do Rady wzrosła do kilkunastu.

Aby móc prężnie działać Rada zarejestrowała się w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie Polska Rada Młodzieży. Okazało się jednak, że właśnie status stowarzyszenia uniemożliwia przyjęcie polskiej reprezentacji do Europejskiego Forum Młodzieży. Forum krytykowało też utworzoną kilka lat później Radę Dzieci i Młodzieży. Działała ona przy MEN, miała być ciałem doradczym w czasie, gdy resortem kierował Roman Giertych. Forum zarzuciło jej podległość i zależność wobec ministerstwa.

Polska jest jednym z dwóch - obok Bułgarii - krajów Unii Europejskiej, który nie ma narodowej rady młodzieży i jednym z nielicznych krajów wspólnoty, który nie ma swojej reprezentacji w Europejskim Forum Młodzieży. (PAP)

dsr/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)