Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Organizacje żydowskie odwołają się od umorzenia śledztwa ws. meczu; prokuratura zapowiada kontrolę

0
Podziel się:

Organizacje żydowskie zamierzają odwołać się od decyzji krakowskiej
prokuratury, która umorzyła śledztwo w sprawie zachowań antyżydowskich podczas meczu Cracovia -
Wisła w listopadzie ub.r. - poinformowano w czwartek PAP w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów
w Polsce.

Organizacje żydowskie zamierzają odwołać się od decyzji krakowskiej prokuratury, która umorzyła śledztwo w sprawie zachowań antyżydowskich podczas meczu Cracovia - Wisła w listopadzie ub.r. - poinformowano w czwartek PAP w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce.

Sprawa dotyczy rasistowskich i antyżydowskich zachowań podczas meczu o Puchar Ekstraklasy Cracovia - Wisła z 26 listopada 2008 r. Po nich prokuratura wszczęła śledztwo, dotyczące nawoływania do nienawiści i znieważania na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. W pierwszej dekadzie czerwca umorzyła je jednak nie znajdując podstaw do postawienia komukolwiek zarzutów.

"Decyzja o umorzeniu jest nieprawomocna, strony mogą zaskarżyć tę decyzję do sądu. Niezależnie od tego, po przeprowadzeniu postępowania, sprawa zostanie poddana kontroli prokuratorskiej w trybie nadzoru" - powiedział PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Piotr Kosmaty.

Jak ustaliła PAP, decyzję prokuratury mają zamiar zaskarżyć Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu, które złożyły do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa podczas meczu "W tej sprawie reprezentuje zarówno nas, jak i Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu, prawnik. Według jego opinii nie możemy się zgodzić z taką decyzją prokuratury i złożymy zażalenie" - powiedział PAP dyrektor biura Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Henryk Albert.

Pierwszy wątek śledztwa dotyczył publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych poprzez wielokrotne wznoszenie okrzyku: "do pieca". Drugi dotyczył publicznego znieważenia osób pochodzenia żydowskiego przez zaintonowanie przyśpiewki piłkarskiej, w której dokonano zamiany słów, używając tych uchodzących za obelżywe.

W obu przypadkach prokuratura uznała, że "brak jest ustawowych znamion czynu zabronionego", tzn. że nie doszło do nawoływania do nienawiści i znieważania na tle rasowym i wyznaniowym. Prokuratura przyjęła, że kibicom nie chodziło o to, by znieważać naród żydowski, ale drużynę przeciwną. "Według prokuratury, było to elementem odwiecznej wojny Wisły i Cracovii" - powiedział prok. Kosmaty.

Kolejny wątek dotyczył "publicznego znieważenia piłkarza Wisły Clebera o ciemnym kolorze skóry z powodu przynależności rasowej poprzez wydawanie dźwięków naśladujących odgłosy małp". Umorzenie tego wątku nastąpiło wobec braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa. Mimo nagrań z monitoringu prokuraturze nie udało się ustalić, które osoby mogłyby dopuścić się takich zachowań, czy było to przestępstwo i czy na pewno w kontekście dotyczącym zakresu śledztwa.

Kolejny wątek dotyczył znieważenia piłkarza Cracovii, znoszonego z boiska po kontuzji. Prokuratura uznała, że było to "zwykłe" znieważenie, nieobjęte ściganiem publicznym, i że piłkarz może prywatnie dochodzić swoich praw.

Prokuratura w uzasadnieniu decyzji o umorzeniu śledztwa powołuje się na historię obu krakowskich klubów, z których jeden (Wisła) zakazywał gry niekatolikom, a w drugim (Cracovia) czołowymi zawodnikami były osoby pochodzenia żydowskiego. Jak stwierdziła prokuratura, "rywalizacja sportowa łączona była z antagonizmami o charakterze wyznaniowym i narodowościowym", a stereotypy te przetrwały w rywalizacji obu klubów do czasów obecnych. (PAP)

hp/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)