Notowania

wiadomości
24.04.2013 14:35

Organizatorzy Solanin Film Festiwal czekają na zgłoszenia do konkursu

Do końca kwietnia można zgłaszać filmy do 5. edycji Solanin Film Festiwal, który odbędzie się 21-25 sierpnia br. w Nowej Soli (Lubuskie) - poinformował PAP dyrektor Festiwalu Konrad Paszkowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do końca kwietnia można zgłaszać filmy do 5. edycji Solanin Film Festiwal, który odbędzie się 21-25 sierpnia br. w Nowej Soli (Lubuskie) - poinformował PAP dyrektor Festiwalu Konrad Paszkowski.

Organizatorzy czekają na niezależne, profesjonalne lub eksperymentalne filmy dokumentalne, fabularne, animowane i teledyski o dowolnej tematyce oraz produkcje związane tematycznie z woj. lubuskim.

W celu zgłoszenia filmu należy wypełnić formularz (dostępny na stornie: www.solanin-film.pl) i razem z filmem w formacie DVD/BR oraz dwoma kopiami wysłać pod adresem Nowosolskiego Domu Kultury przy ul. ul. Piłsudskiego 49.

Do konkursu poprzedniej edycji festiwalu zostało zgłoszonych 286 filmów z całej Polski, a Grand Prix zdobyła Magdalena Szymków za film "Mój Dom" (opowiadający o historii domu zamieszkiwanego przez Niemkę, w którym po wojnie osiedliła się polska osadniczka). Ten obraz wygrał również Konkurs Kina Profesjonalnego.

Solanin Film Festiwal to najważniejsza impreza kulturalna w Nowej Soli o zasięgu ogólnopolskim. Według jej organizatorów, to jeden z najbardziej prężnych festiwali kina niezależnego w Polsce, a także jeden z największych przeglądów tego typu produkcji. Fprmuła festiwalu obejmuje również wiele nowych pomysłów, jak komiks, czy konkurs animacji.

"W opinii wielu osób jest to impreza o niepowtarzalnej, pozytywnej atmosferze, na którą warto przyjechać, mimo że odbywa się ona w miejscu nie mającym ze sztuką filmową zbyt wiele wspólnego" - powiedział PAP Paszkowski.

Dodał, że co roku cieszy się wzrastającą frekwencją zarówno uczestników konkursu - twórców i producentów filmowych, aktorów, reżyserów, operatorów, dźwiękowców, jak i publiczności z całego kraju.

"Solanin" zdobył już uznanie w środowiskach twórców filmowych młodego pokolenia z całej Polski. Potwierdzeniem tego może być jego wpisanie przez opiniotwórczy portal filmowy stopklatka.pl na mapę polskich letnich festiwali filmowych. Polski Instytut Sztuki Filmowej budując listę ważnych wydarzeń na polskiej scenie festiwalowej także dostrzegł Solanina.

"Festiwal powstaje dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, którzy pomagają w jego organizacji. Nawiązaliśmy także współpracę z miłośnikami kina z niemieckiego Cottbus, co owocuje udziałem w naszej imprezie także gości z pobliskiej Brandenburgii" - dodał Paszkowski.

Historia Solanin Film Festiwal sięga 2009 roku. Podczas kilkudniowej imprezy w Nowej Soli prezentowane jest kino niezależne, filmy polskie i europejskie oraz etiudy studenckie. Atrakcją festiwalu jest udział filmowców, otwarte spotkania z twórcami, koncerty, wystawy i inne wydarzenia promujące polskie i europejskie kino. Pokazy i inne festiwalowe wydarzenia odbywają się w Kinie "Odra", Nowosolskim Domu Kultury i bibliotece miejskiej.

Impreza, której organizatorami są: Stowarzyszenie Forum Inicjatyw Nowosolskich i Stowarzyszenie Solanizatorzy, jest laureatem regionalnego konkursu kulturalnego "Ale Sztuka". (PAP)

mmd/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz