Notowania

wiadomości
22.04.2011 08:55

Orkiestra Sinfonia Varsovia pojedzie do Japonii

Dziesięć koncertów w trzech japońskich miastach da orkiestra Sinfonia Varsovia podczas festiwalu La Folle Journee, który w Japonii odbędzie się na przełomie kwietnia i maja. Muzycy zagrają utwory Beethovena i Schuberta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziesięć koncertów w trzech japońskich miastach da orkiestra Sinfonia Varsovia podczas festiwalu La Folle Journee, który w Japonii odbędzie się na przełomie kwietnia i maja. Muzycy zagrają utwory Beethovena i Schuberta.

W Japonii Festiwal La Folle Journee, którego przewodnią ideą jest budzenie w jak najszerszej liczbie osób radości z muzyki poważnej, odbędzie się w Tokio, Biwako, Kanazawie, Niigacie i Tosu w dniach 29 kwietnia - 8 maja.

Polska orkiestra wystąpi z repertuarem Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta w Biwako, Tosu i Kanazawie. Muzycy zagrają utwory Beethovena: Uwerturę "Coriolan" i "Egmont", IV i V Koncert fortepianowy, Koncert skrzypcowy, Koncert potrójny na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz III Symfonię Eroica. Obok dzieł najbardziej znanych, orkiestra zaprezentuje również kilka rzadziej wykonywanych kompozycji. Będą to m.in.: Uwertura c-moll Schuberta oraz Uwertura Imieninowa Beethovena.

Prowadzić koncerty Sinfonii Varsovii w Japonii będzie dyrygent George Tchitchinadze. Orkiestra towarzyszyć będzie pianistom: Anne Queffelec, Michelowi Dalberto, Ikuyo Nakamichiemu i Kazune Shimizu, skrzypkom: Olivierowi Charlierowi i Tediemu Papavramiemu oraz wiolonczelistce Tatianie Vassilievie.

Obok Japonii, festiwal odbywa się we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Brazylii i od 2010 roku w Polsce.

Twórcą i dyrektorem artystycznym festiwalu La Folle Journee, który w tym roku został zorganizowany po raz siedemnasty, jest muzykolog Rene Martin. Głównym zamierzeniem Martina jako organizatora festiwalu było ułatwienie jak najszerszej widowni udziału w koncertach muzyki na najwyższym poziomie. Dużą popularność festiwal zawdzięcza niskim cenom biletów oraz występom najwybitniejszych światowych muzyków. Dla niektórych osób festiwal stanowi pierwszy kontakt z muzyką poważną.

W Polsce festiwal La Folle Journee de Varsovie / Szalone Dni Muzyki odbędzie się w dniach 29 września - 2 października. W salach warszawskiego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i na Placu Teatralnym planowane jest blisko 100 koncertów, na których wystąpi 400 muzyków z całego świata.

Podczas polskiej edycji festiwalu, którego motywem przewodnim będzie muzyka postromantyczna, zabrzmią utwory m.in.: Johannesa Brahmsa, Antona Brucknera, Gustava Mahlera, Arnolda Schoenberga, Richarda Wagnera, Antona Weberna, Richarda Straussa i Karola Szymanowskiego.

Do Polski festiwal zawitał po raz pierwszy w zeszłym roku. Pod hasłem "Chopin Open" uczczono obchody Roku Chopinowskiego. Przez trzy dni w 120 koncertach, które odbywały się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, Teatrze Narodowym i w namiocie na Placu Teatralnym, wzięło udział 26 tys. osób. W festiwalu wzięli udział światowej sławy artyści, m.in: wokalistka Barbara Hendricks, pianista Boris Berezovsky, klawesynista Pierre Hantai i dyrygent Jacek Kaspszyk.(PAP)

mce/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz