Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orlen Gaz poprawił w 2012 r. wolumen sprzedaży LPG

0
Podziel się:

Orlen Gaz, spółka z grupy PKN Orlen, osiągnęła w 2012 r. wyższy wolumen
sprzedaży LPG od uzyskanego rok wcześniej, który wyniósł wtedy około 620 tys. ton.

Orlen Gaz, spółka z grupy PKN Orlen, osiągnęła w 2012 r. wyższy wolumen sprzedaży LPG od uzyskanego rok wcześniej, który wyniósł wtedy około 620 tys. ton.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Woźniak z biura prasowego Orlen Gaz, w 2012 r. "wzrosty odnotowały wszystkie kluczowe segmenty, co pozwoli spółce umocnić pozycję rynkową".

"Orlen Gaz zrealizował cele biznesowe, zamykając rok 2012 wolumenem sprzedaży wyższym od osiągniętego w roku poprzednim" - podkreśliła Woźniak.

W 2011 r. udział Orlen Gaz w polskim rynku LPG wyniósł 28,2 proc., czyli o 2 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Wolumen sprzedaży w 2011 r. spółka zamknęła na poziomie około 620 tys. ton, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pytana przez PAP o to, jakie czynniki, według Orlen Gaz, w tym makroekonomiczne, miały najistotniejszy wpływ na wyniki spółki w 2012 r., Woźniak przypomniała, że w okresie tym - według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego - w stosunku do pierwszego półrocza 2011 r. nastąpił wzrost globalnej sprzedaży LPG o 1,5 proc.

"Sprzyjające warunki pogodowe, łagodna zima w pierwszym kwartale 2012 r. i przedłużony okres letni zachęcały do podróżowania, co przełożyło się bezpośrednio na popyt. Przypomnieć trzeba, że autogaz dominuje w strukturze polskiego rynku LPG, a jego udział to ponad 70 proc." - podkreśliła Woźniak.

Odnosząc się do realizowanych przez Orlen Gaz kluczowych inwestycji, Woźniak przypomniała, że w 2012 r. spółka zakończyła modernizację Rozlewni Gazu Płynnego w Płocku. Jak podkreśliła, była to najważniejsza w minionym roku inwestycja Orlen Gaz, realizowana zgodnie ze "Strategią sprzedaży LPG w Grupie Kapitałowej PKN Orlen na lata 2010-2013".

"Dzięki tej inwestycji spółka uzyskała znaczący wzrost możliwości operacyjnych i zwiększyła szybkość przesyłu LPG między wydziałem gazów płynnych PKN Orlen a Rozlewnią Gazu Płynnego" - wyjaśniła Woźniak. Dodała, że w wyniku realizacji przedsięwzięcia baza magazynowa w Płocku powiększyła swoje zasoby o ponad 50 proc., dysponując obecnie pojemnością blisko 1 200 metrów sześc.

"Powiększenie parku zbiornikowego wiązało się również z rozbudową instalacji technologicznej, systemów automatyki oraz renowacją rurociągu transportującego produkt z płockiej rafinerii do rozlewni. Po remoncie wydajność rurociągu zwiększyła się ponad dwukrotnie" - zaznaczyła.

Woźniak zapowiedziała, że wiosną 2013 r. zakończy się rozbudowa Rozlewni Gazu Płynnego w Krośnie Odrzańskim. W ramach inwestycji zostaną tam posadowione trzy dodatkowe zbiorniki, dzięki którym zwiększy się pojemność magazynowa do 1127 metrów sześc. - dotychczas obiekt dysponował pojemnością 637 metrów sześc. Baza zyska też drugie stanowisko przeładunkowe autocystern oraz wagę na kolejowym froncie przeładunkowym.

Jak poinformowała Woźniak, Orlen Gaz planuje aktualizację swej strategii, która będzie odnosiła się m.in. do priorytetów strategii grupy PKN Orlen na lata 2013-17 r., opublikowanej w listopadzie 2012 r. "Spółka przystąpi do aktualizacji strategii biorąc pod uwagę kierunki, które wyznaczają plany całej grupy kapitałowej Orlen, a także uwarunkowania rynkowe" - zapowiedziała Woźniak. Dodała, że Orlen Gaz zamierza też podpisać list intencyjny, "w którym wyrazi swoje poparcie dla inicjatywy klastrowej branży LPG". "Orlen Gaz z zainteresowaniem śledzi wszystkie inicjatywy na rzecz rozwoju polskiego rynku LPG" - zaznaczyła.

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz z grupy PKN Orlen jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego. Zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Posiada m.in. sześć rozlewni, terminal lądowy w Sokółce (Podlaskie) oraz terminal morski w Szczecinie, przystosowany do rozładunku statków z gazem i magazynowania dostaw. (PAP)

mb/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)