Notowania

wiadomości
22.07.2011 14:07

Orlen Upstream i krakowska AGH - kadry do wydobycia gazu łupkowego

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie będzie kształcić kadry specjalizujące się w poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego w Polsce dla Orlen Upstream, spółki z grupy PKN Orlen, specjalizującej się w poszukiwaniu i wydobyciu ropy naftowej i gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie będzie kształcić kadry specjalizujące się w poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego w Polsce dla Orlen Upstream, spółki z grupy PKN Orlen, specjalizującej się w poszukiwaniu i wydobyciu ropy naftowej i gazu.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe płockiego koncernu, AGH i Orlen Upstream podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie realizacji prac naukowych i edukacyjnych.

"Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na fachowe kadry inżynieryjno-techniczne w przemyśle naftowym, jak i potrzebę zmiany kierunkowego kształcenia" - podało biuro prasowe PKN Orlen. W komunikacie podkreślono, że rozwijający się dynamicznie nowy rynek złóż niekonwencjonalnych, a w szczególności aspekt badawczy poszukiwań, wymaga innowacyjnych rozwiązań zarówno w obszarze technologicznym jak i edukacyjnym.

W ramach współpracy przewiduje się m.in.: specjalistyczne wykłady prowadzone przez kadrę Orlen Upstream, praktyki w tej spółce dla studentów AGH, a także staże zawodowe dla doktorantów i pracowników uczelni. AGH utworzy również autorskie studia podyplomowe ukierunkowane na zdobywanie nowoczesnej wiedzy niezbędnej w pracach poszukiwawczo-wydobywczych.

"Zacieśnienie współpracy firm wydobywczych z uczelniami takimi, jak AGH to ważny krok w budowaniu potencjału wiedzy i być może szansa na rozwój własnych, polskich, innowacyjnych technologii. Do poszukiwań i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych potrzebne są nie tylko specjalistyczne licencje, ale przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści" - powiedział, cytowany w komunikacie, Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream.

"Umowa z Orlen Upstream umożliwi nam uatrakcyjnienie kształcenia i jeszcze lepszy, bezpośredni kontakt naszych studentów i naukowców z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w branży poszukiwawczo-wydobywczej" - oświadczył z kolei rektor AGH, prof. Antoni Tajduś.

Orlen Upstream sp. z o.o. jest podmiotem powołanym do realizacji strategii PKN Orlen w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Podstawowa działalność spółki to poszukiwanie i rozpoznanie złóż, prowadzenie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, wykonywanie usług związanych z poszukiwaniem, rozpoznaniem i eksploatacją złóż surowców. (PAP)

mb/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz