Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orszaki Trzech Króli przejdą w niedzielę ulicami miast

0
Podziel się:

W niedzielę ulicami Warszawy oraz ponad 90 innych polskich miast przejdą
Orszaki Trzech Króli. W tym roku pochody takie, współorganizowane przez polskie parafie, przejdą
też w Kamieńcu Podolskim (Ukraina), Badajoz (Hiszpania) i jednym z miast w Afryce.

W niedzielę ulicami Warszawy oraz ponad 90 innych polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli. W tym roku pochody takie, współorganizowane przez polskie parafie, przejdą też w Kamieńcu Podolskim (Ukraina), Badajoz (Hiszpania) i jednym z miast w Afryce.

W każdym z tych miast uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie prezes Fundacji Orszak Trzech Króli Maciej Marchewicz. Tegoroczny pochód zorganizowano pod hasłem: "Kolędy - lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu" - dodał.

Podkreślił też, że po raz pierwszy podobne orszaki, organizowane m.in. przez polskie parafie, przejdą w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, Badajoz w Hiszpanii, a nawet w Republice Środkowoafrykańskiej.

W Warszawie o godz. 12 na Placu Zamkowym metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi modlitwę "Anioł Pański". Po niej orszak wyruszy w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiono stajenkę. Pokonanie trasy liczącej prawie 1,5 km ma zająć około godziny. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach. Ich świta to ponad 600 dzieci z 15 warszawskich szkół i dwóch przedszkoli oraz organizacji harcerskich, a także 130 dorosłych aktorów ubranych w kolorowe stroje. Orszakowi towarzyszyć będą góralskie kapele, zwierzęta - konie, wielbłądy, owieczki i osiołek, a także azjatycki żółto-czerwony smok, animowany przez kilkunastu aktorów.

Na trasie pochodu, na scenach, tzw. mansjonach, oglądać będzie można m.in. Anioła Bożego wskazującego drogę do stajenki, walkę dobra ze złem, Heroda wygrażającego malutkiemu Jezusowi, diabłów. Na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.

W każdym z miast - jak podkreślił Marchewicz - nie zabraknie orszakowych atrakcji. Wszędzie uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, m.in. z przesłaniami papieża Benedykta XVI oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W Krakowie w momencie, gdy trzy orszaki spotkają się na Rynku Głównym, z Wieży Mariackiej rozlegnie się, zamiast tradycyjnego hejnału, kolęda "Bóg się rodzi". Z kolei w Ząbkowicach Śląskich zebrani usłyszą zagrany na trąbce hejnał "Bóg się rodzi", który popłynie z drugiej co do wielkości odchylenia w Europie (po Pizie) Krzywej Wieży. Będzie to sygnał rozpoczęcia orszaku.

W Kielcach środowiska sportowe, akademickie i polityczne zjednoczą się z okazji święta Trzech Króli przy kieleckiej bazylice katedralnej, śpiewając kolędy. "Pieśniobranie" poprzedzą trzy orszaki idące z trzech stron stolicy województwa świętokrzyskiego.

W Łodzi Trzej Królowie pojadą bryczką na czele orszaku. W ich role wcielą się rektorzy największych łódzkich uczelni publicznych: Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Łódzkiej. Po dotarciu do szopki bożonarodzeniowej stojącej przed archikatedrą Trzej Królowie w obecności abp. Marka Jędraszewskiego złożą dary - złoto, mirrę i kadzidło.

W 2012 r. w dwudziestu czterech miastach Polski w orszakach w kraju poszło ponad 100 tysięcy ludzi, a w orszaku warszawskim ponad 30 tys. - podkreślił Marchewicz. Dodał, że ten fenomen bierze się z tego, że Orszak Trzech Króli "nie maszeruje za czymś lub przeciwko czemuś, tylko idzie i zaprasza każdego do odwiedzenia betlejemskiej stajenki".

Głównym organizatorem tych pochodów jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Od 2012 r. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Jak poinformował zastępca dyrektora Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk, w niedzielę wolontariusze Fundacji w 11 miastach w trakcie przemarszu orszaków będą zbierać pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży. Przypomniał, że w ub.r. podczas warszawskiego orszaku zebrano 34 tys. zł, co wystarczyło na ufundowanie dziesięciu całorocznych stypendiów.

W każdym z miast, w którym przejdą orszaki, patronaty nad nimi objęli miejscowi prezydenci i burmistrzowie miast oraz biskupi danej diecezji. W ich organizację masowo włączają się lokalne stowarzyszenia i organizacje. Patronat nad warszawskim orszakiem objęli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.(PAP)

skz/ and/ jaw/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)