Notowania

osetia
31.08.2009 13:29

Osetia Południowa chce przyłączyć się do Rosji

Przywódca Osetii, Eduard Kokojty deklaruje gotowość utworzenia państwa związkowego z Rosją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Inal Pliev/public domain/wikipedia)

Przywódca Osetii Południowej Eduard Kokojty zadeklarował w poniedziałek, że chciałby utworzyć państwo związkowe z Rosją.

_ - Chcemy z Rosją zbudować takie stosunki, żeby między Osetyjczykami mieszkającymi na południu i na północy nie było żadnych granic _ - powiedział Kokojty w wywiadzie dla rosyjskiego tygodnika _ Itogi _.

*W sierpniu zeszłego roku Rosja i Gruzja stoczyły wojnę o Osetię Południową, *która oderwała się od Gruzji jeszcze w latach 90. Moskwa uznała następnie niepodległość Osetii Płd. oraz Abchazji. Poza Rosją uczyniła to jedynie Nikaragua. Rosyjskie paszporty ma ok. 90 proc. mieszkańców Osetii Południowej.
Osetia Północna, sąsiadująca z Osetią Południową, jest republiką na terenie Federacji Rosyjskiej. Eduard Kokojty dodał, że _ republika nie chce rezygnować z niezależności, lecz pragnie związku z Rosją na wzór tego, który Moskwa ma z Białorusią _.

Oświadczył, że formy związku z Rosją mogą być różne i że obecnie ze stroną rosyjską jest omawiana sprawa podwójnego obywatelstwa.

Kokojty powiedział, że po wojnie teren Osetii Południowej się zwiększył. _ Kontrolujemy tereny wcześniej okupowane przez stronę gruzińską: całą granicę dawnego południowoosetyjskiego obwodu autonomicznego, którą obecnie ochraniają rosyjscy pogranicznicy z osetyjskimi żołnierzami _ - podkreślił Kokojty.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Osetia** Płd.: Cywile nie chcą oddawać broni ]( http://news.money.pl/artykul/osetia;pld;;cywile;nie;chca;oddawac;broni,49,0,521009.html )
* [ Miedwiediew zapowiada: Gruzinów spotka kara ]( http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;zapowiada;gruzinow;spotka;kara,176,0,518832.html )
Tagi: osetia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz