Notowania

katarzyna hall
12.11.2009 17:20

Osiem kolejnych przypadków wirusa A(H1N1)

GIS przeprowadza kontrole stanu sanitarnego w szkołach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pidjoe/iStockphoto)

W niektórych miastach GIS przeprowadza kontrole stanu sanitarnego w szkołach. Rzecznik praw dziecka apeluje do ministra edukacji o zapewnienie dzieciom w szkołach właściwych warunków sanitarnych.

_ - W Polsce potwierdzono w sumie 234 przypadki wirusa grypy A(H1N1) - _ mówi Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Trzy kolejne osoby zachorowały w Warszawie - dwoje dzieci w wieku 7 i 8 lat oraz osoba 40-letnia, pięć w Łodzi - dwoje dzieci w wieku 4 i 13 lat oraz troje dorosłych w wieku 24, 27 i 40 lat.

Jak wyjaśnił Misztal, podając liczbę chorych, GIS opiera się na danych z Krajowego Ośrodka ds. Grypy oraz wojewódzkich stacji sanitarnych. Dane GIS rozbieżne są z danymi Państwowego Zakładu Higieny, ponieważ GIS nie liczy przypadków z warszawskiego Szpitala Wolskiego.

Ruszają kontrole w szkołach

W niektórych miastach GIS będzie przeprowadzał wzmożone kontrole stanu sanitarnego w szkołach. Kontrole sprawdzające czy w szkołach istnieje możliwość mycia rąk przez uczniów przeprowadzano już m.in. w sierpniu i we wrześniu. Chodzi o to, żeby w każdej placówce były mydło, ciepła woda i ręczniki. Już wtedy GIS zapowiadał, że szkoły, które nie zapewnią uczniom właściwych warunków sanitarnych, będą karane. Szkoły mają też zgłaszać do GIS informacje o spowodowanej chorobą nieobecności uczniów, jeżeli absencja przekroczy 20 proc.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Prawie 1,2 mln Ukraińców chorych na **grypę** ]( http://news.money.pl/artykul/prawie;1;2;mln;ukraincow;chorych;na;grype,136,0,556680.html )
* [ Lawinowo rośnie liczba Polaków chorych na **grypę** ]( http://news.money.pl/artykul/lawinowo;rosnie;liczba;polakow;chorych;na;grype,253,0,556029.html )

Łódzki sanepid w tym tygodniu rozpoczął monitorowanie frekwencji w przedszkolach i szkołach. Raporty od dyrektorów tych placówek będą zbierane do odwołania. _ Przedszkola i szkoły to duże skupiska osób, w których mogą się szybko rozprzestrzeniać różne wirusy. Dlatego w ramach profilaktyki zdrowotnej monitorujemy te placówki. Jeśli w szkole absencja przekroczy 20 proc., a w przedszkolu 40 proc., to dane z takiej placówki przekazujemy do epidemiologów _ - poinformował PAP rzecznik prasowy łódzkiego sanepidu Zbigniew Solarz.

Jak zapowiada rzeczniczka szczecińskiego sanepidu Renata Opiela, tamtejsza stacja rozpoczyna kontrole w piątek. Jak dodała, ma na to tydzień. Według rzeczniczki wstępne wyniki mogą być znane najwcześniej za dwa - trzy dni.

Rzecznik Praw Dziecka apeluje

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zaapelował do ministra edukacji narodowejKatarzyny Hallo zapewnienie wszystkim dzieciom w szkołach i placówkach edukacyjnych dostępu do ciepłej wody. _ - Przestrzeganie zasad higieny jest najskuteczniejszą metodą uniknięcia zarażenia, stąd niezbędne jest stworzenie podstawowych warunków do jej utrzymania _ - podkreśla Michalak.

RPD prosi także o informacje na temat stanu prac nad rozporządzeniem MEN ws. bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach, a także działań profilaktycznych podjętych w związku ze zwiększoną zachorowalnością na grypę.

W zeszłym tygodniu RPD zwracał się w tej sprawie do minister zdrowia Ewy Kopacz, pytając m.in. czy przewidywane jest objęcie dzieci szczepieniem przeciwko grypie i jakich grup wiekowych miałoby ono dotyczyć oraz o procedury współpracy między służbami epidemiologicznymi a szkołami, przedszkolami i placówkami wychowawczymi.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: katarzyna hall, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz