Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostatni weekend Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź Gołdy Tencer
#

# dochodzi wypowiedź Gołdy Tencer #

30.08. Warszawa (PAP) - Spektakl Teatru Narodowego Habima z Izraela oraz koncert finałowy z udziałem Kayah z Transoriental Orchestra, Joshuy Nelsona i Raphaela Rogińskiego z Cukunft Big Band to niektóre z atrakcji, jakie czekają na gości ostatniego weekendu Festiwalu "Warszawa Singera".

X Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" organizowany przez Fundację Shalom rozpoczął się 24 sierpnia. W jego ramach zorganizowano już ponad 140 festiwalowych wydarzeń m.in. wystawy, wykłady, warsztaty, spotkania literackie, pokazy filmowe i inne atrakcje, które jak co roku odbyły się w rejonie pl. Grzybowskiego, ul. Próżnej i na Muranowie, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze.

Wśród minionych wydarzeń, cieszących się - jak podkreślają organizatorzy - dużym zainteresowaniem gości był inaugurujący festiwal koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków, spektakl "Yentl" Teatru Żydowskiego z Bukaresztu, koncert Tomasza Stańki z zespołem Kroke oraz występ wokalisty Dudu Fishera. Wiele atrakcji kulturalnych zaplanowano również na ostatni festiwalowy weekend.

Goście "Warszawy Singera" w piątek wieczorem znów będą mogli posłuchać Joshuy Nelsona, nazywanego "księciem muzyki gospel", który wystąpi wraz z zespołem. Artysta łączący hebrajską duchowość z soulowym brzmieniami, koncertował na całym świecie wspólnie z największymi gwiazdami muzyki soulowej i jazzowej takimi jak Aretha Franklin, Billy Preston czy Wynton Marsalis.

W sobotę fani muzyki klezmerskiej będą mogli wziąć udział w Nocy Klezmerów, podczas której wystąpi zespół Other Europeans Band, założony i kierowany przez Alana Berna. Zespół tworzony przez czternastu muzyków klezmerskich i romskich oraz członków romskiego zespołu Lautari, gra niezwykle emocjonalną i cenioną przez znawców muzykę.

Miłośników teatru organizatorzy Festiwalu zapraszają w niedzielę do Teatru Żydowskiego na spektakl Teatru Narodowego Habima z Izraela pt. "The Dybbuk. Between two worlds" ("Dybuk. Między dwoma światami"). To współczesna adaptacja jednej z najbardziej znanych sztuk żydowskich łącząca w sobie inspirację obrazami Marca Chagalla, niemieckim ekspresjonizmem, filmami Tima Burtona i programem "Muppet Show" Jima Hensona.

Również w niedzielę, podczas wieczornego koncertu finałowego wystąpi piosenkarka Kayah, której towarzyszyć będzie Joshua Nelson oraz zespół Cukunft tworzony przez Raphaela Rogińskiego, Pawła Szamburskiego i Tomasza Dudę. Grupa specjalnie na festiwal przygotowała program z muzyką z żydowskich wesel.

Festiwal zakończy "Kołysanka dla pamięci" pod Pomnikiem Bohaterów Getta. "Już po raz dziesiąty na zakończenie festiwalu spotkamy się pod pomnikiem, by symbolicznie oddać hołd tym, którzy odeszli, a którzy tworzyli tę wielką żydowską kulturę. Dla narodu, który zginął, ale którego wielka spuścizna pozostała" - powiedziała PAP dyrektor generalna Fundacji Shalom Gołda Tencer.

W uroczystości mają wziąć udział przedstawiciele Fundacji Shalom, Warszawskiej Gminy Żydowskiej oraz ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. Muzyczny hołd tym, którzy odeszli odda Joshua Nelson, zostanie również odmówiony kadisz.

"Muszę przyznać, że na tegoroczną edycję festiwalu przybyły tłumy. To naprawdę wielkie święto żydowskiej kultury, wielkie święto także samej Warszawy. Tylko na jeden z naszych wyjątkowych koncertów, na występ mistrza trąbki Tomasza Stańki przybyło aż trzy tysiące osób" - relacjonowała dyrektor generalna Fundacji Shalom.

Zapowiedziała również, że są plany rozszerzenia i wydłużenia przyszłorocznej edycji festiwalu, rozpoczynającej kolejną dekadę "Warszawy Singera". "Zaczniemy od Leoncina, miejsca urodzenia Isaaca Bashevisa Singera, potem pojedziemy do Biłgoraja, gdzie mieszkał przez kilka lat z rodziną. Kolejnym przystankiem będzie podwarszawski Radzymin, gdzie także zamieszkiwał, potem będziemy już w Warszawie, odwiedzając ul. Krochmalną, gdzie również mieszkał. Na koniec zaś planujemy się udać do Nowego Jorku. Mamy nadzieję, że wszystkie te plany uda się zrealizować" - dodała Tencer.

X Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" potrwa do 1 września. Patronem medialnym festiwalu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)