Notowania

Oświadczenia majątkowe. Zobacz, kto jeszcze się ociągał

Pięcioro posłów nie złożyło w terminie corocznych oświadczeń majątkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Pięcioro posłów nie złożyło w terminie corocznych oświadczeń majątkowych - poinformował * *Maciej Mroczek, * *szef komisji regulaminowej. * *Wśród posłów, którzy nie złożyli oświadczeń majątkowych na czas, są: Izabela Kloc (PiS), Leszek Miller (SLD), Rajmund Miller (PO), Lidia Staroń (PO) i Witold Waszczykowski (PiS). * *Sprawą tą komisja regulaminowa zajmie się w środę. *

na zdjęciu Leszek Miller (SLD)

Mroczek poinformował, że żaden z tych posłów nie złożył oświadczenia później niż tydzień po terminie, który upłynął 30 kwietnia.

Największe spóźnienie przy złożeniu oświadczenia majątkowego miał szef SLD Leszek Miller. Wpłynęło ono do Kancelarii Sejmu 7 maja. _ Trochę o tym zapomniałem, potem wyjechałem za granicę. Jak tylko wróciłem, pobiegłem i złożyłem swoje oświadczenie, ale nie ulega wątpliwości, że przekroczyłem termin _ - powiedział Miller.

Również Waszczykowski tłumaczył, że przełom kwietnia i maja to był dla niego _ pracowity okres _. _ Miałem delegację zagraniczną z Sejmu, ponieważ jestem członkiem delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, był długi weekend, więc złożyłem oświadczenie majątkowe w pierwszym dniu roboczym i był to 2 maja _ - powiedział poseł PiS.

Jak dodał, w 2011 roku uzyskiwał dochody z kilku miejsc, więc musiał czekać na przesłanie wszystkich dokumentów. _ Ponadto mój stan posiadania nie zmienił się od listopada 2011 roku, kiedy składałem pierwsze oświadczenie majątkowe _ - zaznaczył. Jak powiedział, złożył już pisemne wyjaśnienia do komisji regulaminowej. Wyraził nadzieję, że komisja weźmie je pod uwagę.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, corocznie do 30 kwietnia parlamentarzyści składają oświadczenia o stanie majątkowym w dwóch egzemplarzach odpowiednio do marszałka Sejmu lub Senatu. Niezłożenie oświadczenia o stanie majątkowym powoduje odpowiedzialność regulaminową oraz utratę, do czasu złożenia oświadczenia, prawa do uposażenia. Do czasu złożenia oświadczenia majątkowego posłowie tracą część swojego uposażenia.

Według Regulaminu Sejmu o ukaranie posłów występuje Prezydium Sejmu, a opiniuje je komisja regulaminowa i spraw poselskich.

Oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową. Zawiera m.in. informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych, o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych, dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 tys. złotych i kredytach oraz pożyczkach powyżej 10 tys. złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Drogie gadżety dla posłów. Zmarnują się? Parlamentarzyści otrzymali tablety za 1,5 mln złotych. Kłopotek: _ Pewnie go nie odbiorę _.
Uchwalają gnioty, a płacimy za nie my Money.pl wylicza straty: ponad 4 mld zł na wojnie z hazardem, 1,5 mld na obcięciu ulg na firmowe auta i 3 mld na usztywnieniu cen leków.
Ranking najbogatszych posłów Sprawdź, kto ma sprzęt hi-fi za 15 tys. zł, czyim majątkiem jest rodzinny grobowiec za 20 tys. zł i dlaczego premier trafił na listę zadłużonych.
Tagi: oświadczenia majątkowe posłów, oświadczenia majątkowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz