Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oświadczenie V4 i Japonii: współpraca gospodarcza i ws. bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Seminarium na rzecz bezpieczeństwa; praktyczna współpraca w dziedzinie
gospodarki, bezpieczeństwa i nauki; a także promocja kontaktów międzyludzkich - to niektóre z
inicjatyw opisanych we wspólnym oświadczeniu Grupy Wyszehradzkiej i Japonii przyjętym w niedzielę w
Warszawie.

Seminarium na rzecz bezpieczeństwa; praktyczna współpraca w dziedzinie gospodarki, bezpieczeństwa i nauki; a także promocja kontaktów międzyludzkich - to niektóre z inicjatyw opisanych we wspólnym oświadczeniu Grupy Wyszehradzkiej i Japonii przyjętym w niedzielę w Warszawie.

Oświadczenie zostało przyjęte podczas niedzielnego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym wziął udział japoński premier Shinzo Abe. Szczyt odbył się na Zamku Królewskim.

V4 i Japonia - czytamy w tekście - uznały rok 2014 za Rok Wymiany Grupa Wyszehradzka+Japonia, który ma promować rozwój kontaktów międzyludzkich w takich dziedzinach jak kultura, handel i turystyka. Obie strony poparły pomysł mianowania "ambasadorów przyjaźni", których zadaniem będzie promowanie roku 2014 jako Roku Wymiany.

W oświadczeniu zaznaczono, że Japonia i kraje Grupy Wyszehradzkiej "wyrażają gotowość połączenia swoich wysiłków w celu wspierania dobrych praktyk w zakresie praworządności i dobrze pojętej współpracy w stosunkach międzynarodowych i gospodarce światowej".

Japonia podkreśliła swoje poparcie dla polityki Partnerstwa Wschodniego UE, która - jak napisano - "przyczynia się do demokratyzacji i popularyzacji gospodarki rynkowej w całej Europie Wschodniej".

Japonia - jak poinformowano - zamierza oddelegować przedstawiciela wysokiego szczebla na Szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Wilnie w listopadzie 2013 roku.

Odnosząc się do współpracy w ramach Oficjalnej Pomocy Rozwojowej, obie strony wyraziły chęć zorganizowania seminarium poświęconego tej kwestii. Podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej i Japonii potwierdzono zaangażowanie we współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych, Unią Europejską i Paktem Północnoatlantyckim, a także z innymi instytucjami, w celu promowania i budowania globalnego bezpieczeństwa.

"Obie strony podkreśliły, że rozprzestrzenianie broni masowego rażenia, terroryzm, cyber-terroryzm, rozprzestrzenianie broni rakietowej i technologii jej budowy, przestępczość zorganizowana i nielegalny handel bronią nadal stanowią poważne zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa międzynarodowego, jak i gospodarki światowej" - napisano.

Grupa Wyszehradzka i Japonia oceniły w oświadczeniu, że kwestia utrzymania stabilności i rozwoju Azji Wschodniej "jest niezbędna dla zapewnienia pokoju i dobrobytu społeczności międzynarodowej jako całości". Uznano, że bezpieczeństwo Azji Wschodniej i Europy jest ściśle powiązane.

V4 i Japonia potępiły przeprowadzony 12 lutego 2013 r. przez Koreę Północną test atomowy oraz próby rakietowe przeprowadzone w kwietniu i grudniu 2012 roku "jako brutalne naruszenie stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa NZ". Obie strony wezwały też Koreę Północną do podjęcia konkretnych działań w kierunku denuklearyzacji.

Kraje Grupy oraz Japonia wyraziły "najwyższe zaniepokojenie przypadkami łamania praw człowieka w Korei Północnej, a także stanowczo wezwały Koreę Północną do natychmiastowego rozwiązania budzących troskę społeczności międzynarodowej kwestii humanitarnych, w tym przypadków uprowadzeń obywateli".

V4 oraz Japonia potwierdziły swoje zaangażowanie na rzecz budowy stabilnego, bezpiecznego i samodzielnego państwa Afganistan po 2014 roku, a także wyraziły zaniepokojenie stanem bezpieczeństwa i sytuacją humanitarną w regionie Sahelu, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Odnosząc się do irańskiego programu nuklearnego, Grupa Wyszehradzka i Japonia potwierdziły, że Iran winien bezwzględnie, w pełni i bezzwłocznie wywiązać się ze swoich zobowiązań międzynarodowych, w tym zapisów stosownych rezolucji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i RB NZ, "w celu przywrócenia zaufania społeczności międzynarodowej do pokojowego charakteru irańskiego programu jądrowego".

Japonia i V4 chcą też wspólnie zorganizować seminarium na rzecz Bezpieczeństwa podczas węgierskiego przewodnictwa w Grupie, które rozpoczyna się w lipcu 2013 roku. W oświadczeniu potwierdzono znaczenie kompleksowej reformy ONZ, ze szczególnym uwzględnieniem reformy Rady Bezpieczeństwa NZ.

Grupa Wyszehradzka i Japonia chcą rozwijać praktyczną współpracę w dziedzinie gospodarki, nauki, technologii i innowacji. "Japonia uznała, że dynamicznie rozwijające się rynki krajów Grupy Wyszehradzkiej stwarzają atrakcyjne możliwości dla firm japońskich; kraje Grupy uznały z kolei, że japońskie firmy (...) przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy" - czytamy.

W oświadczeniu opowiedziano się za dalszym pogłębieniem wzajemnej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, ochrony środowiska, oszczędności energii oraz źródeł energii odnawialnej. "Japonia potwierdziła swoje zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa jądrowego na całym świecie, poprzez przekazanie swojej wiedzy i doświadczenia, nabytych w wyniku wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima" - podkreślono

V4 i Japonia potwierdziły w oświadczeniu, że kompleksowa umowa o wolnym handlu między Japonią i UE znacznie zwiększy dostępność rynków dla firm japońskich i krajów Grupy Wyszehradzkiej, tym samym przyczyniając się do wzmocnienia stosunków gospodarczych między obiema stronami.(PAP)

hgt/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)