Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OTOP prosi warszawiaków o informacje nt. miejsc lęgowych ptaków

0
Podziel się:

Ornitolodzy z OTOP proszą warszawiaków o informacje na temat miejsc
lęgowych ptaków żyjących w stolicy, np. kawek, wróbli, jerzyków i pustułek. Dane trafią na
specjalną mapę. W razie modernizacji czy odnawiania budynków pomogą chronić zagrożone gniazda.

Ornitolodzy z OTOP proszą warszawiaków o informacje na temat miejsc lęgowych ptaków żyjących w stolicy, np. kawek, wróbli, jerzyków i pustułek. Dane trafią na specjalną mapę. W razie modernizacji czy odnawiania budynków pomogą chronić zagrożone gniazda.

Niektóre gatunki ptaków, które dawniej gnieździły się w dziuplach lub skalnych niszach, nauczyły się wykorzystywać elementy krajobrazu zmienionego przez człowieka i często lęgną się w budynkach. Zakładają gniazda na strychach, w szczelinach i pęknięciach murów czy niszach okiennych - tak robią np. wróble. Z kolei jerzyki gniazdują głównie w stropodachach, czyli niskich, pustych przestrzeniach między dachem a stropem.

W budynkach może gniazdować jeszcze kilkanaście innych gatunków, najczęściej kawki, pustułki, ale też gołębie, oknówki i szpaki - przypomina Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).

Właśnie teraz najłatwiej jest zaobserwować "osiedlowe" ptasie rodziny. "Sezon lęgowy trwa w najlepsze. Część ptaków właśnie opuszcza gniazda, u innych lęgi wciąż trwają, np. u wróbli, które wyprowadzają kilka lęgów w sezonie" - dodał.

Prowadzone intensywnie w ostatnich latach ocieplanie budynków, choć samo w sobie bardzo pożyteczne, stanowi jednak dla tych ptaków spore zagrożenie, gdyż powoduje utratę siedlisk lęgowych, a nawet zniszczenie lęgów. "Zwłaszcza remonty elewacji są trudne dla wróbli, które wychowują potomstwo w szczelinach pod rynnami, zagłębieniach i pęknięciach elewacji" - podkreśla Marczewski.

Aby pomóc miejskim ptakom, OTOP apeluje do warszawiaków o przekazywanie informacji na temat miejsc lęgowych. Można je przesyłać e-mailem na adres: antoni.marczewski@otop.org.pl albo ptakiwbudynkach@otop.org.pl

Dane trafią na internetową mapę. Dzięki nim przyrodnicy będą mieli wyobrażenie na temat okolic najbardziej popularnych wśród ptasich społeczności. Kiedy ptakom zagrożą prace związane z modernizacją budynków, pomogą OTOP-owi i fundacji "Noga w łapę" podejmować interwencje. "Mając takie dane, w razie planowanej modernizacji możemy się wcześniej zwrócić do administracji budynków o pozostawienie miejsc lęgowych dla ptaków lub o stworzenie dla nich miejsc zastępczych, takich jak budki lęgowe" - tłumaczy Marczewski.

OTOP przypomina, że gatunki żyjące w miastach, nawet gołębie, są objęte ochroną, przynajmniej częściową, tzn. nie można tych ptaków zabijać ani niszczyć ich gniazd w sezonie lęgowym. (PAP)

zan/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)