Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Otwarcie Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN

0
Podziel się:

W środę Instytut Podstawowych Problemów Techniki (IPPT) PAN w Warszawie
oficjalnie zainaugurował swoją działalność w nowej siedzibie. W uroczystości wzięli udział m.in.
prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber i dyrektor IPPT, Wojciech Nowacki.

W środę Instytut Podstawowych Problemów Techniki (IPPT) PAN w Warszawie oficjalnie zainaugurował swoją działalność w nowej siedzibie. W uroczystości wzięli udział m.in. prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber i dyrektor IPPT, Wojciech Nowacki.

Budowę kompleksu o nawie "Brzozowy Gaj" sfinansowały: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Otwierając nową siedzibę, prof. Kleiber powiedział, że cieszy się z tego, iż polska nauka otrzymała "tak wspaniały prezent". Jak dodał, mimo że nauka w Polsce jest ciągle niedoinwestowana, to jednak - oprócz budynku Instytutu - udało się utworzyć inne nowoczesne obiekty m.in. Bibliotekę Politechniki Gdańskiej i Centrum Badań Makromolekularnych PAN w Łodzi.

W nowym budynku przy ul. Pawińskiego 5B Instytut działa już od maja. Poprzednio - do czasu wypowiedzenia umowy najmu przez Narodowy Bank Polski - mieścił się w budynku przy ul. Świętokrzyskiej 21.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło prace projektowe i przygotowanie terenu budowy kwotą 2 mln złotych, a resort edukacji przeznaczył 44 mln na samą budowę.

W Instytucie są prowadzone badania teoretyczne i eksperymentalne, które obejmują kilka dziedzin kluczowych dla podstaw inżynierii i nowoczesnej techniki, m.in. mechanikę teoretyczną i stosowaną, teorię sprzężonych pól mechanicznych i fizycznych, akustoelektronikę oraz zastosowanie ultradźwięków w medycynie. Placówka zajmuje się rozwijaniem nowych technik, konstrukcji sprzętu badawczego - zwłaszcza wyposażenia akustycznego - oraz ulepszaniem nowoczesnych metod pomiarowych.

IPPT współpracuje również z przemysłem. Efektem tej współpracy jest opracowanie wielu nowoczesnych technologii, które znalazły zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i medycynie. Wśród partnerów przemysłowych IPPT znajdują się m.in.: PKN Orlen S.A, General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o., KGHM Ecoren S.A.

Jednym z głównych zadań Instytutu, obok prowadzenia badań naukowych, jest kształcenie kadry naukowej. W latach 1968-2008 Studium Doktoranckie IPPT PAN ukończyło ponad 600 osób, uzyskując stopień doktora nauk technicznych. Instytut wypromował również 217 doktorów habilitowanych. (PAP)

ekr/ agt/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)