Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich za niespełna rok

0
Podziel się:

Otwarcie siedziby Muzeum Powstań Śląskich jest planowane na
październik 2014 roku - poinformował rzecznik Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach (Śląskie). W
czwartek na dachu remontowanego budynku zamontowano iglicę wraz z kapsułą czasu.

bEEDHjkl

Otwarcie siedziby Muzeum Powstań Śląskich jest planowane na październik 2014 roku - poinformował rzecznik Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach (Śląskie). W czwartek na dachu remontowanego budynku zamontowano iglicę wraz z kapsułą czasu.

Pomysł utworzenia Muzeum Powstań Śląskich pojawił się w 2011 roku. Zbiegł się w czasie z ustanowieniem przez sejmik województwa śląskiego roku 2011 - Rokiem Pamięci Powstań Śląskich. W styczniu 2012 roku Świętochłowice ogłosiły ogólnopolską zbiórkę na rzecz muzeum a w połowie 2012 roku radni uchwalili utworzenie Muzeum Powstań Śląskich.

Dotąd w ramach zbiórki zebrano ok. 100 przedmiotów. "Eksponaty docierają do nas z całego kraju, w tym m.in. z Warszawy, co oznacza, że przedsięwzięcie ma charakter zdecydowanie ponadregionalny" - powiedział PAP rzecznik Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach Krzysztof Maciejczyk.

bEEDHjkn

Ofiarodawcy przekazali na rzecz muzeum głównie fotografie, dyplomy, rękopisy, legitymacje powstańcze, odznaczenia. Wśród tych pamiątek znalazły się m.in. Śląski Krzyż Powstańczy, miniatura pomnika Powstań Śląskich w Katowicach. Ten cenny zbiór uzupełniają m.in. trzy oryginalne plakaty z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku.

Eksponaty będą prezentowane na nowoczesnej ekspozycji, która jak szacuje urząd ma kosztować ok. 4,5 mln zł, z czego ok. 800 tys. zł samorząd pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Rozstrzygnięcie procedury przetargowej odbyło się w połowie listopada, zgłosiło dwóch wykonawców, przy czym jeden z nich został odrzucony przez komisję. Po wyłonieniu konkurenta odrzucony wykonawca odwołał się od wyniku konkursu do Krajowej Izby Odwoławczej. Przypuszczamy, że spotkanie w KIO odbędzie się w pierwszych dniach grudnia. Przewidujemy, że ostateczną decyzję w sprawie wykonawcy poznamy jeszcze w tym roku" - dodał Maciejczyk.

Siedziba Muzeum Powstań Śląskich powstaje w stuletnim budynku zaprojektowanym przez architektów Emila i Georga Zillmannów (ich dziełem są m.in. osiedla Giszowiec i Nikiszowiec w Katowicach). Wyremontowanie i zaadaptowanie budynku pochłonie - jak poinformował w czwartek Maciejczyk - ok. 9,3 mln zł, z czego 7,8 mln zł będzie pochodziło ze środków unijnych. W ramach prac budowlanych, wykonano dotąd m.in. szyb windowy, wymieniono stropy, położono nowych dach oraz zrekonstruowano na podstawie zachowanych zdjęć i projektu wieżyczkę, która dawniej zdobiła ten stuletni gmach.

bEEDHjkt

W czwartek na zarekonstruowanej wieżyczce zamontowano iglicę wraz z kapsułą czasu zawierającą m.in. tekst z informacjami dotyczącymi miasta i samej inwestycji oraz gazetę wydaną z okazji obchodów 700-lecia miasta.(PAP)

ktp/ abe/

bEEDHjkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)