Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie "Wystawy" zainaugurowało projekt "The Promised City"

0
Podziel się:

"Wystawa" - taki tytuł nosi ekspozycja otwarta w piątek w pasażu przy
tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zainaugurowała ona polską część
projektu artystycznego "The Promised City", w którym uczestniczą twórcy z Warszawy, Berlina i
Mumbaju.

"Wystawa" - taki tytuł nosi ekspozycja otwarta w piątek w pasażu przy tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zainaugurowała ona polską część projektu artystycznego "The Promised City", w którym uczestniczą twórcy z Warszawy, Berlina i Mumbaju.

Tytuł ekspozycji przygotowanej przez berliński Kunst Werke Institute for Contemporary Art odnosi się do obu znaczeń słowa "wystawa" w języku polskim. "Wystawa" to aranżacje dziesięciu witryn sklepowych przygotowane przez znanych artystów tworzących w Berlinie.

Zdaniem kuratorki wystawy, Susanne Pfeffer, w ten sposób oknom byłego sklepu meblowego przywrócona została ich pierwotna funkcja. Jednocześnie - jak mówiła - "dzieła artystów są dostępne dla wszystkich, dla zwykłych przechodniów, przez 24 godziny na dobę, bez kupowania biletów, bez przekraczania progu budynku".

Każda z dziesięciu "witryn" jest odrębną pracą przygotowaną specjalnie na potrzeby "Wystawy". Artyści bardzo różnie podeszli do tematu. Albrecht Schaefer zamalował szybę witryny farbą, tak jakby w środku przeprowadzany był remont. Przez niewielkie wydrapane szczeliny w farbie można zajrzeć do wnętrza, gdzie leżą stosy folii malarskiej i narzędzia. Markus Schinwald zaaranżował swoją witrynę jak wystawę małego sklepu z awangardowym obuwiem, które eksponowane jest na nogach manekinów.

Z kolei Sarah Ortmeyer w swojej witrynie ustawiła sześć częściowo zniszczonych, nadpalonych, drewnianych stołów do majsterkowania. Nawiązuje w ten sposób do miejsca, w którym stanie budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nim jednak rozpoczną się prace na budowie, miejsce to musieli opuścić handlarze z hali Kupieckich Domów Towarowych (KDT).

Jak zauważyła podczas otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Joanna Mytkowska, "Wystawa" to rodzaj wymiany artystycznej między Warszawą a Berlinem. Przypomniała, że w czasie, gdy w Warszawie można zobaczyć reprezentację sztuki berlińskiej, od lutego w siedzibie Kunst Werke można oglądać wystawę polskich twórców pt. "Early Years", przygotowaną przez warszawskie Muzeum.

Tak jak "Wystawa" zainaugurowała w Warszawie projekt artystyczny "The Promised City", tak samo w Berlinie projekt zainaugurowała wystawa "Early Years".

Projekt "The Promised City" (Miasto obiecane) to przedsięwzięcie, na które składać się będą wystawy sztuki, fotografii, przedsięwzięcia teatralne i performensy, pokazy filmów, wykłady i dyskusje, w których twórcy z Polski, Niemiec i Indii próbować będą w Berlinie, Warszawie i Mumbaju opowiedzieć o tych miastach.

Inicjatorzy projektu: Goethe-Institut w Warszawie oraz Instytut Polski w Berlinie, które do współpracy zaprosiły także Goethe-Institut w Mumbaju, chcieli, aby zaproszeni przez nich twórcy spróbowali odpowiedzieć na pytania: dlaczego ludzie ciągną do miast, jakie nadzieje wiążą ze swoją przyszłością w metropoliach oraz czy spełniają się ich marzenia i tęsknoty o szczęściu, czy też czeka ich porażka.

"The Promised City" potrwa w Warszawie do sierpnia. Jesienią projekt będzie realizowany w Mumbaju.

Patronat prasowy nad projektem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)

dsr/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)