Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Otwarte Forum Muzyki Polskiej o sytuacji w NIFC

0
Podziel się:

W obronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wystąpili uczestnicy
Otwartego Forum Muzyki Polskiej, które odbyło się w Warszawie. Przekonywali, że 10-letni dorobek
NIFC jest imponujący, a jego bieżące problemy nie mogą mieć wpływu na jego działalność.

W obronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wystąpili uczestnicy Otwartego Forum Muzyki Polskiej, które odbyło się w Warszawie. Przekonywali, że 10-letni dorobek NIFC jest imponujący, a jego bieżące problemy nie mogą mieć wpływu na jego działalność.

Powodem piątkowego spotkania była m.in. obecna sytuacja w instytucie, w którym pod koniec ubiegłego roku doszło do konfliktu personalnego pomiędzy p.o. dyrektorem NIFC Kazimierzem Monkiewiczem, a twórcą festiwalu "Chopin i jego Europa" Stanisławem Leszczyńskim, który zrezygnował z funkcji wicedyrektora tej instytucji.

W sprawie tej głos zabrał minister kultury Bogdan Zdrojewski, który po próbach rozwiązania konfliktu ostatecznie ogłosił konkurs na szefa instytutu. Konkurs ogłoszony w piątek na stronie internetowej resortu ma zakończyć się 13 marca.

Uczestnicy Otwartego Forum Muzyki Polskiej zgodzili się, że dotychczasowe osiągnięcia instytutu są na tyle wartościowe i przełomowe dla badań naukowych nad twórczością Chopina i popularyzowaniem jego muzyki, że wszelkie zmiany w kierownictwie instytutu muszą budzić ich niepokój.

"W kulturze polskiej Chopin jest pierwszym nazwiskiem na świecie" - powiedział wybitny znawca życia i twórczości Chopina prof. Mieczysław Tomaszewski, który przekonywał, że kompetencje kierownictwa instytutu muszą sprostać najwyższym wymaganiom. Podkreślał także zasługi Leszczyńskiego, którego festiwal "Chopin i jego Europa" określił jako "ewenement na skalę światową". "Po pierwsze kompetencja, po drugie profesjonalizm absolutny, po trzecie energia działania i nieprawdopodobne pomysły i siła ich realizacji" - wymieniał muzykolog.

W podobny sposób o festiwalu "Chopin i jego Europa", ale także o innych obszarach funkcjonowania instytutu m.in. jego działalności naukowej, wydawniczej i edukacyjnej mówiła przewodnicząca Rady Programowej NIFC prof. Irena Poniatowska.

Obecny na spotkaniu Stanisław Leszczyński powiedział PAP, że mimo ciepłych słów przedstawicieli środowiska muzycznego nie weźmie udziału w konkursie na stanowisko dyrektora NIFC. "Dla dobra sprawy nie będę komentował tej decyzji" - dodał.

W konkursie na stanowisko dyrektora instytutu wystartuje natomiast Kazimierz Monkiewicz, który powiedział PAP, że niezależnie od wyników konkursu dotychczasowy wysoki poziom działalności instytutu zostanie zachowany. Podkreślił, że najważniejszym jego celem jako dyrektora NIFC, tak jak dotychczas, będzie służenie osobom, które w instytucie podejmują merytoryczną pracę. "Działalność zespołu instytutu nie jest zagrożona" - mówił.

Podczas spotkania wyrażono także pogląd, że w tle problemów NIFC istnieje bardziej zasadnicza kwestia dotycząca tego, czy instytutem powinna kierować osoba o kompetencjach menedżerskich i formalno-prawnych, czy też osoba obdarzona wizją artystyczną i umiejętnościami promocji twórczości Chopina. Tego rodzaju alternatywę dyktuje bowiem sytuacja, w której trudno znaleźć osobę, który łączy w sobie te dwa obszary umiejętności.

Na początku grudnia ub.r. Leszczyński zrezygnował z funkcji wicedyrektora instytutu ds. edukacji muzycznej, nagrań i koncertów. Powodem dymisji był - jak mówił PAP Leszczyński - "rażący brak kompetencji w kierowaniu instytucją kultury przez Kazimierza Monkiewicza". Z kolei Monkiewicz tłumaczył PAP, że negatywna ocena jego osoby dokonana przez Leszczyńskiego to efekt wprowadzenia przez niego dyscypliny formalno-prawnej i finansowej. Po upublicznieniu konfliktu minister kultury Bogdan Zdrojewski zdecydował, że w sprawie nowego szefa instytutu ogłosi konkurs.

W rozmowie z PAP na początku stycznia Zdrojewski powiedział, że w komisji konkursowej znajdzie się po minimum jednym reprezentancie środowisk artystycznych i stowarzyszeń. "Będę też miał swoich reprezentantów z resortu" - poinformował.

Według ministra, idealny kandydat na stanowisko szefa instytutu powinien być bardzo sprawnym administratorem zarządzającym dziedzictwem Fryderyka Chopina oraz dobrym organizatorem festiwali chopinowskich i konkursu chopinowskiego.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, powołany do życia w 2001 roku decyzją polskiego parlamentu, zajmuje się m.in. badaniami naukowymi oraz popularyzacją wiedzy o Fryderyku Chopinie i jego muzyce, organizowaniem koncertów i konkursów, współdziała z instytucjami i organizacjami Chopinowskimi na całym świecie. (PAP)

nno/ agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)