Notowania

wiadomości
07.09.2012 22:40

Otwarto rozbudowaną za ponad 21,6 mln zł Filharmonię Opolską

W piątek otwarto rozbudowaną za ponad 21,6 mln zł Filharmonię Opolską. 13 mln zł na inwestycję przekazał z pieniędzy unijnych szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski, obecny na piątkowym koncercie symfonicznym z okazji zakończenia rozbudowy filharmonii.

Podziel się
Dodaj komentarz

W piątek otwarto rozbudowaną za ponad 21,6 mln zł Filharmonię Opolską. 13 mln zł na inwestycję przekazał z pieniędzy unijnych szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski, obecny na piątkowym koncercie symfonicznym z okazji zakończenia rozbudowy filharmonii.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego gratulując ukończonej inwestycji, podkreślił że było to zadanie trudne - bo wiązało się z remontem starego budynku i rozbudową o część nową, a efekt jest "niezwykłej urody". Zdrojewski zaznaczył, że tak rozbudowana placówka podwyższa prestiż miasta.

Zdrojewski dodał, że gdy podpisywał wniosek o dofinansowanie rozbudowy filharmonii, za taką decyzją przemawiały trzy powody. "Po pierwsze projekt rozbudowy był bardzo dobry, po drugie - opolska orkiestra zasługiwała by pracować w dobrych warunkach, po trzecie - ta inwestycja wpisywała się w kompleksowe działania na rzecz kultury w Opolu, które sprawiły że miasto jest ważnym i widocznym miejscem na mapie kraju" - wyliczył.

Wśród dofinansowanych już dużych inwestycji w jednostki kultury w Opolu, Zdrojewski wymienił m.in. wykonany już remont opolskiego amfiteatru i zaplanowany remont budynku Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, który otrzymał kilka tygodni temu ponad 10 mln zł dofinansowania.

W ramach remontu Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera dobudowano m.in. dwupoziomowy hall z kawiarnią, który zamknięto w szklanej bryle; nadbudowano część administracyjną budynku dzięki czemu przybyło pomieszczeń dla muzyków, garderób i pokoi gościnnych. Wybudowano też taras połączony z galerią, który umożliwi organizowanie koncertów kameralnych oraz duży taras przy kawiarni umożliwiający organizację letnich koncertów plenerowych. Wewnątrz uroku budynkowi filharmonii dodaje szklana fontanna w kształcie harfy, z której woda płynie strumyczkiem przez niemal całą kawiarnię na parterze budynku.

Rozbudowę filharmonia opolska uczciła piątkowym koncertem symfonicznym, w którym wystąpił światowej sławy pianista jazzowy Adam Makowicz. Koncert poprowadził Tadeusz Strugała.

Projekt "Dokończenie modernizacji formy zewnętrznej Filharmonii Opolskiej wraz z elementami usprawnień technicznych" realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa opolskiego. Jak podała Violetta Ruszczewska z biura prasowego opolskiego urzędu marszałkowskiego koszt projektu rozbudowy po przetargach na roboty budowlane wyniósł 21,6 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło 13 mln zł.

Podczas konferencji prasowej w piątek minister Bogdan Zdrojewski dodał też, że w ramach wspierania kultury w Opolu podejmie rozmowy z Telewizją Polską, by przyszłoroczny jubileuszowy 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej trwał trzy dni i aby jeden dzień festiwalu transmitowany był przez trzy największe telewizje w Polsce. (PAP)

kat/ rda/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz