Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OZZL: sprawa dyżurów nie została rozwiązana w 90 proc. śląskich szpitali

0
Podziel się:

Sprawa dyżurów lekarskich po wejściu w życie
nowej unijnej dyrektywy nie została rozwiązana w 90 proc. śląskich
szpitali - szacuje zarząd regionu śląskiego Ogólnopolskiego
Związku Zawodowego Lekarzy.

Sprawa dyżurów lekarskich po wejściu w życie nowej unijnej dyrektywy nie została rozwiązana w 90 proc. śląskich szpitali - szacuje zarząd regionu śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

1 stycznia weszło w życie unijne prawo, które mówi, że czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo i może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę. Nowe przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym odpoczynku.

Jak poinformował podczas środowej konferencji prasowej w Tychach przewodniczący śląskiego OZZL Maciej Niwiński, porozumienia gwarantujące lekarzom podwyżki zawarto w zaledwie kilku śląskich szpitalach, m.in. w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i szpitalu psychiatrycznym w Rybniku.

"Według naszych obliczeń w 90 proc. śląskich szpitali problem pozostaje nierozwiązany" - powiedział Maciej Niwiński. Niektóre placówki zastosowały tymczasowe rozwiązania, rozplanowując dyżury na kilka dni lub tygodni. OZZL zapowiada, że będzie monitorować sytuację i informować Państwową Inspekcję Pracy o przypadkach łamania przepisów i zmuszania lekarzy do pracy niezgodnie z prawem.

Sytuację udało się rozwiązać m.in. w dwóch sosnowieckich szpitalach miejskich - nr 1 i nr 3, gdzie osiągnięto porozumienie z lekarzami. Stało się tak mimo komplikacji, jakie spowodowało zatrzymanie dyrektora tych placówek, podejrzanego o korupcję podczas przetargów, w ramach śledztwa prowadzonego przez poznańską prokuraturę. Zarzutami w tym postępowaniu objęto 10 osób, m.in. wicemarszałka województwa śląskiego.

Zatrzymanie dyrektora spowodowało, że 1 stycznia nie doszło do planowanego połączenia obu sosnowieckich szpitali. "Najważniejsze jednak, że pacjenci nadal mają się gdzie leczyć" - podkreślił rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu Grzegorz Dąbrowski.

W szpitalach, dla których organem założycielskim jest samorząd wojewódzki, przyjęto różne rozwiązania - od zapewnienia obsady dyżurowej na podstawie kontraktów, przez zatrudnienie podmiotów zewnętrznych lub zastosowanie klauzuli opt-out. W wielu placówkach wciąż trwają negocjacje. (PAP)

lun/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)