Notowania

wiadomości
06.06.2011 09:37

Pakistan: 17 zabitych w ataku samolotu bezzałogowego USA

# większa liczba zabitych i okoliczności ataków #

Podziel się
Dodaj komentarz

# większa liczba zabitych i okoliczności ataków #

06.06. Islamabad (PAP/Reuters,AP) - Co najmniej 17 talibów zginęło w rezultacie ataków trzech amerykańskich samolotów bezzałogowych w prowincji Południowy Waziristan - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele pakistańskiego wywiadu. Wcześniejszy bilans mówił o 12 ofiarach śmiertelnych.

Pociski rakietowe wystrzelone z dwóch samolotów uderzyły w dwa obiekty bojowników talibskich położone w górach, w pobliżu miasta Wana, w prowincji zamieszkałej głównie przez ludność pasztuńską.

Jednym z zaatakowanych celów był zespół budynków, drugim była medresa, muzułmańska szkoła teologiczna - podały źródła w pakistańskich służbach specjalnych. W ataku tym zginęło 14 bojowników, w tym siedmiu pochodzących z krajów arabskich.

W ataku trzeciego samolotu bezzałogowego, ok. 50 km od miejsca wcześniejszego nalotu na granicy między Południowym a Północnym Waziristanem, zginęło trzech bojowników. Pocisk rakietowy uderzył w samochód, którym przemieszczali się talibowie.

Pakistańscy talibowie, mający - według amerykańskiego wywiadu - związki z Al-Kaidą, nasilili ataki na siły zbrojne i służby bezpieczeństwa Pakistanu po zabiciu 2 maja przez amerykańskich komandosów przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena.

Powtarzające się ataki samolotów bezzałogowych USA na terytorium Pakistanu są jednym z głównych źródeł zatargów i napięć między Pakistanem i USA, formalnie będących sojusznikami.

Kilka dni temu podczas takiego ataku miał zginąć wysokiej rangi członek kierownictwa Al-Kaidy, Ilyas Kashmiri. Jednak źródła amerykańskie nie potwierdziły doniesień w tej sprawie strony pakistańskiej.

Ewentualna eliminacja Kashmiriego, określanego przez Departament Stanu USA mianem "globalnego terrorysty", byłaby ciosem poważnie osłabiającym Al-Kaidę. Kashmiri miał być powiązany m.in. z atakami terrorystycznymi z 2008 roku w Bombaju, w których zginęło 166 ludzi. (PAP)

cyk/ keb/ jm/ ap/

9142900 9143569

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz