Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistan: Islamiści uwolnili 11 lekarzy porwanych w zeszłym tygodniu

0
Podziel się

Bojownicy islamscy w Pakistanie uwolnili w poniedziałek 11
nauczycieli porwanych w zeszłym tygodniu na północy kraju podczas akcji szczepień przeciwko polio.
Porwania dokonano na terenach plemiennych, kontrolowanych w dużej mierze przez talibów.

bErjZJUB

*Bojownicy islamscy w Pakistanie uwolnili w poniedziałek 11 nauczycieli porwanych w zeszłym tygodniu na północy kraju podczas akcji szczepień przeciwko polio. Porwania dokonano na terenach plemiennych, kontrolowanych w dużej mierze przez talibów. *

Nauczyciele zostali porwani 21 listopada w prowincji Chajber Pachtunchwa graniczącej z Afganistanem. Do uprowadzenia doszło zaraz po tym jak zespół szczepiący przeciwko polio opuścił budynek szkoły. Z nieoficjalnych informacji wynika, że celem bojowników była właśnie ekipa medyczna, natomiast nauczyciele zostali uprowadzeni przez pomyłkę. Następnie porywacze przetransportowali ich na tereny kontrolowane przez bojowników z organizacji Lashkar-e-Islam, która jest powiązana z talibami.

W negocjacjach z islamistami wzięli udział przedstawiciele lokalnej starszyzny plemiennej - poinformowały władze prowincji.

bErjZJUD

"Bojownicy współpracowali z członkami starszyzny i uwolnili porwanych nauczycieli" - podkreślili przedstawiciele władz w Chajber Pachtunchwa.

Zdaniem członków starszyzny islamiści zgodzili się uwolnić nauczycieli pod warunkiem, że Islamabad przestanie wysyłać na tereny prowincji grupy szczepiących przeciwko polio, które są uznawane przez talibów za szpiegów Zachodu i często padają ofiarami ataków.

W ostatnich miesiącach w Pakistanie zostało zamordowanych co najmniej 11 osób prowadzących szczepienia oraz czterech policjantów. Od grudnia zeszłego roku personel prowadzący szczepienia pracuje pod ochroną policji. O atakowanie ekip medycznych podejrzewa się islamistów.(PAP)

lm/ ro/

bErjZJUJ

15142043

bErjZJVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)