Notowania

ofiary
01.08.2010 19:25

Pakistan: Ponad 1100 ofiar powodzi, przypadki cholery

# wyższa liczba ofiar #

Podziel się
Dodaj komentarz

# wyższa liczba ofiar #

01.08. Islamabad (PAP/AP,AFP, Reuters) - Już ponad 1100 ludzi zginęło w ciągu ostatnich tygodni w północno-zachodnim Pakistanie w powodziach spowodowanych wyjątkowo obfitymi deszczami monsunowymi. Zanotowano też pierwsze przypadki cholery.

Ekipy ratownicze usiłują dotrzeć do 27 tysięcy ludzi, uwięzionych w zalanej prowincji Chajber Pachtunchwa.

Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, gdyż ekipy ratunkowe mają trudności z dostaniem się na zalane tereny.

Do powodzi doprowadziły rekordowo obfite w tym roku deszcze monsunowe. Zdaniem tamtejszych władz to największy potop od 1929 roku. ONZ podaje, że z powodu powodzi w całym Pakistanie w różny sposób ucierpiało około miliona ludzi.

"Monitorujemy sytuację z powietrza. Całe wioski są pod wodą, utonęło wiele zwierząt, zbiory są zniszczone" - powiedział Latifur Rehmen, rzecznik władz.

Najbardziej ucierpiały okręgi Swat i Shangla. W dolinie Swat zanotowano pierwsze przypadki cholery.

W akcji ratowniczej uczestniczy 30 tysięcy żołnierzy, 43 śmigłowce wojskowe i ponad 100 łodzi. W sobotę ewakuowano z zalanych terenów 19 tysięcy ludzi.

Komisja Europejska poinformowała w sobotę o przekazaniu Pakistanowi 30 mln euro na pomoc humanitarną. USA przekazały 380 tysięcy racji żywnościowych, cztery łodzie ratunkowe i dwie stacje uzdatniania wody. W najbliższym czasie mają także dostarczyć konstrukcje do montażu 12 mostów.

Padające od wielu dni deszcze najprawdopodobniej przyczyniły się również do katastrofy samolotu pasażerskiego w pobliżu stolicy kraju Islamabadu, do której doszło w środę. Zginęło wówczas 152 osoby.(PAP)

keb/ jo/ ro/

6710529, 6710521

Tagi: ofiary, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz