Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistan: Sąd nakazał zwolnienie szefa ugrupowania Lashkar-e-Taiba

0
Podziel się

(dochodzi reakcja Indii)

bEgHIezV

(dochodzi reakcja Indii)

2.6.Lahaur,Delhi (PAP/AFP,AP) - Sąd w Lahaur, na wschodzie Pakistanu, nakazał we wtorek zwolnienie z aresztu domowego Hafiza Mohammeda Saeeda - założyciela ekstremistycznego ugrupowania Lashkar-e-Taiba, oskarżanego przez Indie o ataki terrorystyczne w Bombaju w listopadzie 2008 roku.

O decyzji sądu poinformował adwokat Saeeda.

bEgHIezX

W atakach w Bombaju zginęło co najmniej 195 osób, a 295 zostało rannych. Indie wyraziły już "niezadowolenie" z powodu wypuszczenia Saeeda.

Pakistańscy sędziowie uznali za nielegalne i bezpodstawne dalsze przetrzymywanie w areszcie domowym Saeeda oraz trzech członków Jamaat-ud-Dawa - organizacji charytatywnej, której szefem jest też Saeed.

Sąd wyższej instancji w Lahaur orzekł, że "sąd (pierwszej instancji, który nakazał umieszczenie podsądnego w areszcie domowym) złamał konstytucję, więc Hafiz Saeed i jego koledzy zostaną niebawem zwolnieni".

W marcu o 60 dni przedłużono trzymiesięczny areszt domowy Saeedowi i trzem innym członkom organizacji charytatywnej.

bEgHIeAd

Na zwolnienie Saeeda natychmiast zareagowały władze w Delhi. "Jesteśmy niezadowoleni, że Pakistan nie zademonstrował w poważny sposób swojego zaangażowania w pociągnięcie do odpowiedzialności sądowej osoby odpowiedzialne za ataki w Bombaju" - powiedział szef MSW Indii Palaniappan Chidambaram.

Saeed i inni członkowie Jamaat-ud-Dawa zostali zatrzymani 11 grudnia 2008 roku, gdy rząd Pakistanu nakazał zamknięcie biur tej organizacji i zamrożenie aktywów. Dzień wcześniej Rada Bezpieczeństwa ONZ wpisała Jamaat-ud-Dawa na listę organizacji wspierających terroryzm i zapowiedziała wobec niej sankcje.

Saeed utworzył Jamaat-ud-Dawa w dzień po tym, jak 13 stycznia 2002 roku zakazano działalności organizacji Lashkar-e-Taiba, której był założycielem i szefem. (PAP)

cyk/ ap/

bEgHIeAe

1389 arch.

bEgHIeAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)