Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistański Sąd Najwyższy: Said nie stoi za zamachami w Bombaju

0
Podziel się

Pakistański Sąd Najwyższy uznał we wtorek, iż rząd nie
przedstawił dowodów, które potwierdzałyby, że Hafiz Mohammed Said stoi za śmiertelnymi atakami w
Bombaju, w których zginęło 166 osób - poinformował obrońca Saida.

bEhDYAXp

Pakistański Sąd Najwyższy uznał we wtorek, iż rząd nie przedstawił dowodów, które potwierdzałyby, że Hafiz Mohammed Said stoi za śmiertelnymi atakami w Bombaju, w których zginęło 166 osób - poinformował obrońca Saida.

Ponadto sąd uznał, że nie istnieją dowody, które łączyłyby Saida z jakąkolwiek organizacją terrorystyczną.

Said był jedną z osób, które w latach 90. założyły organizację militarną Laszkar-e-Taiba, której Indie zarzucają zorganizowanie ataków w Bombaju w 2008 roku. Said zrezygnował z funkcji szefa po tym, jak Indie oskarżyły organizację o atak na indyjski parlament w grudniu 2001 roku. W 2002 roku Pakistan uznał Laszkar-e-Taiba za organizację nielegalną.

bEhDYAXr

Laszkar-e-Taiba uważane jest za skrzydło zbrojne islamskiej organizacji charytatywnej Dżamaat ad-Dawa, na której czele stoi Said.

ONZ umieściło Saida na liście osób i organizacji wspierających Al-Kaidę, w wyniku czego został on zatrzymany w grudniu 2008 roku. Przebywał w areszcie domowym.

Jednak w zeszłym roku sąd wyższej instancji w Lahaur na wschodzie Pakistanu uznał, że nie przedstawiono wystarczających dowodów przeciwko Saidowi. Został on zwolniony.

Rząd pakistański złożył apelację od tego wyroku. We wtorek Sąd Najwyższy ją odrzucił.

bEhDYAXx

"Decyzja sądu potwierdza, że ani szef, ani pracownicy Dżamaat ad-Dawa nie są terrorystami" - powiedział rzecznik organizacji.

Jak podaje AP, decyzja sądu może pogorszyć stosunki między Indiami a Pakistanem. Trzy tygodnie temu premierzy oby krajów zgodzili się na wznowienie dialogu pokojowego, zawieszonego po atakach w Bombaju.

Dotychczas przed pakistańskimi sądami stanęło siedmiu mężczyzn podejrzewanych o organizowanie zamachów w Bombaju. Z kolei na początku maja Indie skazały na karę śmierci jedynego z 10 terrorystów, który przeżył zamachy. Indie chcą postawić przed sądem kolejne osoby, w tym Saida, podejrzane o organizację ataku terrorystycznego z 2008 roku.

Od kiedy oba państwa odzyskały niepodległość w 1947 roku, Indie i Pakistan stoczyły ze sobą trzy wojny. (PAP)

bEhDYAXy

jhp/ ro/

6301194

bEhDYAXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)