Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakt muszkieterów z NATO przeciw hakerom

0
Podziel się

Nowa strategia ma przygotować Sojusz do obrony przed cyberatakami.

Pakt muszkieterów z NATO przeciw hakerom
(TimYang.net/CC/Flickr)
bEhTRVsR

Nowa koncepcja strategiczna NATO ma zakładać przygotowanie Sojuszu do obrony przed atakami cybernetycznymi oraz rozwój współpracy z Rosją - informuje w piątek niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Gazeta powołuje się na projekt koncepcji, przygotowany przez sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena. Dokument został rozesłany do rządów 28 państw Sojuszu.

Zgodnie z dokumentem, którego szczegóły poznała _ Sueddeutsche Zeitung _, państwa członkowskie chcą wspólnie bronić się nie tylko przed możliwym atakiem militarnym. W przyszłości także ataki za pośrednictwem internetu będą zobowiązywać do sojuszniczej akcji - pisze gazeta.

bEhTRVsT

W swoim projekcie, obejmującym tylko 11 stron, Rasmussen definiuje trzy główne zadania NATO w XXI wieku: kolektywną obronę zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, wspieranie stabilności na świecie i zarządzanie kryzysowe.

Oprócz zagrożeń atakiem militarnym oraz ze strony międzynarodowego terroryzmu Rasmussen wymienia też dalsze zagrożenia, na które Sojusz powinien odpowiadać zobowiązaniem do solidarnej obrony. Wśród nich są przede wszystkim ataki cybernetyczne, czyli ataki na systemy komputerowe państw. Rasmussen widzi też zadania dla NATO w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, w tym ochrony infrastruktury i dróg przesyłowych surowców.

Jak pisze _ Sueddeutsche Zeitung _ centralną rolę odgrywa w projekcie współpraca z Rosją, w tym w zakresie obrony rakietowej i walki z terroryzmem. _ Stwierdzenie, że NATO zasadniczo chce być otwarte na nowych członków skierowane jest w pierwszej linii do Rosji _ - pisze niemiecki dziennik, powołując się na źródła w NATO.

Według _ SZ _ w projekcie Rasmussena nie ma mowy o redukcji zbrojeń jądrowych czy o wycofaniu broni atomowej z krajów członkowskich; niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle żąda wycofania z terytorium Niemiec stacjonujących tam jeszcze amerykańskich głowic jądrowych.

bEhTRVsZ

Nowa koncepcja strategiczna ma zostać przyjęta na listopadowym szczycie NATO w Lizbonie. Według _ SZ _ niemiecki rząd jest zadowolony z propozycji Rasmussena.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t86296.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/hakerzy;ukradli;klientom;bankow;6;mln;funtow,214,0,683734.html) Hakerzy ukradli klientom banków 6 mln funtów Brytyjska policja robiła międzynarodowy gang. Zatrzymała19 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t85460.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sluzby;specjalne;usa;wezma;siec;pod;lupe,157,0,682397.html) Służby specjalne USA wezmą sieć pod lupę Nowe uprawnienia mają ułatwić monitorowanie komunikacji w internecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t86630.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wirus;w;komputerach;iranskiej;elektrowni;atomowej,117,0,682101.html) Wirus w komputerach irańskiej elektrowni atomowej Teheran mówi o ataku cybernetycznym.
bEhTRVtu
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)