Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ruch palikota
24.10.2011 19:14

Palikot ma plan dla bezdomnych. "Mieszkają jak zwierzęta"

Jego partia złoży projekt zakładający m.in. dostęp do pomocy prawnej i kontrole sanitarne w ośrodkach pomocy dla bezdomnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jednym z pierwszych projektów ustaw, które Ruch Palikota złoży w Sejmie, będzie projekt o pomocy społecznej zakładający m.in. dostęp do pomocy prawnej i kontrole sanitarne w ośrodkach pomocy społecznej.

Ruch Palikota wraz z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej zorganizował konferencję przed Domem Pomocy Społecznej _ Słoneczny _ w Warszawie._ - Przed tą konferencją obejrzałem kilka domów i rozmawiałem z kilkoma osobami, które tam mieszkają. To jest barbarzyństwo. Sposób, w jaki my traktujemy ludzi, którzy znaleźli się w takich trudnych sytuacjach, jest po prostu absolutnym skandalem _ - mówił lider Ruchu Janusz Palikot. Zwrócił uwagę, że w Warszawie _ buduje się dwa stadiony _. _ - Stadion Narodowy za 3 mld zł prawie i Stadion Legii za 600 czy 700 mln zł. A ludzie mieszkają po prostu jak zwierzęta _ - stwierdził.

Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej mówił zaś: _ Wczoraj Kancelaria została zaalarmowana, że 50 pensjonariuszy tego oto schroniska dla bezdomnych ma je natychmiast opuścić, bo prowadząca na zlecenie miasta pani Tarkowska i jej fundacja jest niewydolna finansowo, nie opłaca ogrzewania, prądu i czynszu, jest bardzo zadłużona _. Jak mówił, warunki w ośrodku są _ urągające wszelkim możliwym standardom _. _ - Tu żadne służby socjalne miasta, ani żadne inne służby medyczne, czy inne służby, które mogłyby wyznaczać pewien standard pobytu, w ogóle nigdy się nie pojawiły _- mówił.

_ - Fundacja pani Tarkowskiej bardzo długo pobierała, tak jak większość tego typu ośrodków, dotacje z miasta, a jednocześnie te ośrodki i pani Tarkowska pobiera połowę dochodów tych rodzin. Tu przywozi się mięso z robakami, tu dzieci chorują po tym pożywieniu _ - powiedział Ikonowicz.

Czytaj felieton dziennikarza Money.pl

Szefowa Fundacji Tarkowskich Herbu Klamry Elżbieta Tarkowska powiedziała, że przez dwa lata bez żadnej dotacji ze strony miasta utrzymywała ośrodek. Przyznała, że z powodu braku środków doszło do zadłużenia - nieopłacania czynszu i rachunków za energię. Zaznaczyła, że ma, zgodnie z przepisami, prawo pobierać od pensjonariuszy część ich świadczeń, bo dostają je oni na utrzymanie. Tarkowska powiedziała również, że mięso, które dostają bezdomni jest świeże.

Przyznała, że warunki lokalowe w jej ośrodku nie są może najlepsze, ale jak tłumaczyła _ schronisko to nie hotel _. _ Jak inni (prowadzący tego typu ośrodki) dostają pieniądze na remonty, a ja nie dostaję, to wiadomo, że mają lepiej _ - stwierdziła. Palikot mówił też podczas konferencji: _ Władze miasta, czyli ludzie, którzy odpowiadają za dobro wspólne, biorą za to wielkie, ogromne pieniądze, ci ludzie nie mają nic innego do zaproponowania tylko wywalić tych ludzi i rozbić te rodziny. Gdzie jest minister Arłukowicz? _

Jak zadeklarował, _ niezależnie od tego, co Hanna Gronkiewicz-Waltz zrobi czy nie zrobi _ w tej sprawie, Ruch Palikota podejmie działania wspólnie w Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej, by pomóc ludziom z Domu Pomocy Społecznej _ Słoneczny _. _ - Jutro państwa poinformujemy o kolejnych krokach pomiędzy Ruchem a Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej _ - powiedział. Zapowiedział ponadto, że jego partia przygotuje i złoży w Sejmie odpowiedni projekt ustawy. _ - Taką ustawę o pomocy społecznej złożymy jako jedną z pierwszych w tym parlamencie, jeszcze przed świętami _ - zadeklarował.

Ustawa - jak tłumaczył - będzie zakładała m.in. możliwość uzyskania pomocy prawnej przez osoby zamieszkujące w ośrodkach pomocy społecznej. _ W ośrodku pomocy społecznej musi być prawnik, przynajmniej raz na jakiś czas, który w poniedziałki, wtorki czy jakikolwiek inny dzień każdemu z tych lokatorów mówi, że mają prawo do lokalu komunalnego _ - powiedział. Ośrodki - jak mówił - muszą być także objęte kontrolą sanitarną. _ - Jeżeli operator w imieniu miasta nie daje sobie rady, to zadanie społeczne miasta się nie kończy _ - kontynuował, podkreślając, że jest to odpowiedzialność miasta. Palikot chce także, by część wynagrodzenia ośrodków pomocy społecznej czy honorarium, jakie dostają, była _ związana w wychodzeniem ze stanu bezdomności _.

Poseł-elekt Ruchu Zofia Popiołek, od lat działaczka społeczna, przekonywała, że takich sytuacji jak w miejscu konferencji jest w Polsce _ tysiące _. - _ Moim zdaniem państwo, poprzez stanowione prawo, nie ma żadnej polityki społecznej i doprowadza do takiej sytuacji, jaką tu widzimy _ - powiedziała. Podkreśliła, że Ruch Palikota wie, _ gdzie w ustawach są błędy _ i jak powinna wyglądać w Polsce opieka społeczna.

O lewicowości Palikota czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t169819.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/do;sld;wszedl;syndyk;dlatego;uciekaja;do;palikota,20,0,942868.html) Do SLD wszedł syndyk. Dlatego uciekają do Palikota Poseł Sławomir Kopyciński mówi o tym, jaka atmosfera panuje w Sojuszu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t131964.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/oleksy;przejscie;do;palikota;to;oszukiwanie;wyborcow,237,0,942573.html) Ucieczka do Palikota. "Oszust i karierowicz" Były premier z SLD uważa, że transfery międzypartyjne to objaw karierowiczostwa polityków.
Tagi: ruch palikota, palikot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz