Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palikot: poprzemy reformę emerytalną za jeden z naszych warunków

0
Podziel się:

Zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy Janusz Palikot uznał za mały krok w dobrą stronę.

Palikot: poprzemy reformę emerytalną za jeden z naszych warunków
(Reporter)

Poparcie reformy emerytalnej, w kształcie forsowanym przez premiera, w zamian za spełnienie jednego z postulatów Ruchu, zadeklarował Janusz Palikot. Projekt zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy uznał za _ mały krok w dobrą stronę _.

- _ Jeżeli dobrze rozumiem premiera, to on nie zgadza się na żadne istotne zmiany w samym systemie, natomiast zgadza się na jakieś okołoemerytalne, czy jakieś inne zmiany _ - oświadczył Janusz Palikot, który był gościem spotkania młodzieżówki swojego Ruchu w Bydgoszczy. Przypomniał, że jego ugrupowanie oczekuje - w zamian za poparcie reformy - spełnienie jednego z czterech swoich postulatów.

Jak zaznaczył, część propozycji przedstawionych Donaldowi Tuskowi pozostanie poufna do czasu zakończenia negocjacji. Ogólnie określił, że są to _ sprawy ustrojowe, kwestie dotyczące rynku pracy, problemy dotyczące pewnych wolności _.

- _ Jeśli się uda dogadać w jakiejś sprawie, to poprzemy, jeśli nie - to tego nie poprzemy. Jeśli premier tak twardo stawia tę sprawę, to znaczy, że prawdopodobnie już się z PSL dogadał w tej sprawie, bo inaczej by tego tak nie przedstawiał, a jeśli jeszcze z nami trwa jakiś dialog, to być może dlatego, żeby mieć pełną gwarancję, że niewielka nawet nieobecność kilku posłów nie zagrozi głosowaniu _ - zaznaczył Palikot.

Lider Ruchu Palikota podkreślił, że spełnienie któregokolwiek z warunków postawionych Donaldowi Tuskowi będzie takim samym sukcesem. - _ Musiałoby to być potwierdzone przez premiera, że zostało zawarte takie porozumienie polityczne, co ono obejmuje i obie strony musiałyby zadeklarować wywiązanie się ze zobowiązań _ - powiedział.

Propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego w zamian 0,3 proc. odpisu podatkowego na wskazany przez każdego podatnika kościół czy związek religijny, Palikot uznał za _ mały krok w dobrą stronę _.

- _ To jednak nie jest najważniejsza pozycja, to jedna z najmniejszych pozycji finansowania Kościoła przez państwo, które przecież finansuje naukę religii za kwotę 500-600 milionów zł rocznie, finansuje kapelanów za kilkaset milionów złotych rocznie, restaurację świątyń itd.; to jest łącznie kilka miliardów złotych, które wydajemy. Gdybyśmy całe finansowanie Kościoła zastąpili nie 0,3-proc. a jednym procentem podatku, to mielibyśmy prawdziwie oddzielone od siebie państwo i Kościół _ - tłumaczył Palikot.

Lider Ruchu uznał, że w ten sposób Donald Tusk i PO _ w pewnym sensie realizuje w ten sposób postulaty Ruchu Palikota, bo to były hasła naszej kampanii _. Zaznaczył jednak, że nie uznaje tego za odbieranie mu elektoratu przez PO, bo _ wszyscy w Polsce doskonale wiedzą kto podjął te tematy, kto je zgłosił, kto zaproponował i też doskonale widzą ile jeszcze trzeba zrobić z opodatkowaniem Kościoła, żeby nastąpiła prawdziwa zmiana _.

Więcej o reformie emerytalnej czytaj w Money.pl
PiS jedzie na wieś. Będzie namawiać do... Adam Hofman powiedział, że partia będzie przekonywać mieszkańców wsi do sprzeciwu wobec reformy emerytur.
Młodzi wyjąda, starsi będą głodować. Straszą - Dla starszych to nie będzie emerytura, ale głodowy zasiłek - tak plany emerytalne rządu komentuje szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.
PO dzieli się w sprawie emerytur? Zobacz jak Poseł zaproponował całkiem inną koncepcję zreformowania emerytur niż jego partyjni koledzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)