Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palikot: Propozycje podwyższenia kary za aborcję są drakońskie

0
Podziel się:

Palikot powołał się na informacje w mediach, że Komisja Kodyfikacyjna przygotowała propozycje zmian w kodeksie karnym.

Palikot: Propozycje podwyższenia kary za aborcję są drakońskie
(Maciej Goclon/East News)

Przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział w Bydgoszczy, że propozycja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego zaostrzenia kary za aborcję jest rozwiązaniem drakońskim, fundamentalnym i antyeuropejskim.

Palikot powołał się na informacje w mediach, że Komisja Kodyfikacyjna przygotowała propozycje zmian w kodeksie karnym, przewidujące podwyższenie kary za aborcję i wprowadzenie pojęcia _ dziecka poczętego _.

Dotychczasowy art. 152 par. 1 kodeksu karnego _ Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę podlega każe pozbawienia wolności do lat 3 _, miałby otrzymać brzmienie: _ Kto powoduje śmierć dziecka poczętego niezdolnego do samodzielnego życia poza organizmem matki, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 _.

_ Prawa człowieka jest to coś, o co trzeba walczyć każdego dnia. Przypomniał nam o tym pogrzeb Nelsona Mandeli, ale przypomniał też o tym minister sprawiedliwości Marek Biernacki, którego Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego niestety zmierza w kierunku antyeuropejskim. Ponownie Kościół katolicki przez pewną zależność ministra sprawiedliwości polskiego państwa próbuje wprowadzić drakońskie, fundamentalne i antyeuropejskie rozwiązania _ - podkreślił Palikot.

Lider Twojego Ruchu zaznaczył, zaostrzanie kary za aborcję jest absurdalne z punktu widzenia prawa człowieka, w szczególności i _ nie jest metodą do uzyskania celu, który się stawia przy takich problemach _.

_ Jeszcze gorsze w tym wszystkim jest to, że oprócz tego średniowiecznego pomysłu, żeby karać pięcioletnim więzieniem za dokonanie aborcji jest próba zmiany języka i wprowadzenia do języka prawnego w miejsce płodu takich pojęć jak dziecko niepoczęte, czy dziecko poczęte. To jest potwornie niebezpieczna rewolucja. Już Lenin mówił, że każda rewolucja zaczyna się od zmiany języka. Kościół katolicki podobnie próbuje tak brutalnie ingerować w nasze życie _ - mówił Palikot.

Zdaniem Palikota szczególnie istotne jest to, że Komisja Kodyfikacyjna _ zwróciła się o opinię w tej sprawie do Opus Dei, czyli do wywiadu państwa Watykan _.

_ To jest w tym sensie bulwersujące, że Polska i Polacy powinni mieć poczucie godności, suwerenności i samodzielności w stanowieniu prawa. Nie może być tak, że tak ważne regulacje, jak kodyfikacja prawa karnego, odbywają się w negocjacjach z obcym państwem (...) Wyobraźcie sobie państwo żeby to były negocjacje z Niemcami, Rosją czy z kimś innym, jaki to byłby rwetes w kraju. Watykan jest innym państwem nawet jeśli łączą nas jakieś szczególnie dobre stosunki w wyniku historii _ - dodał.

Przewodniczący Twojego Ruchu zapowiedział, że Klub Twojego Ruchu w poniedziałek zażąda od ministra Biernackiego wyjaśnień w sprawie propozycji zaostrzenia kary za aborcję.

Palikot w niedzielę wziął udział w zjeździe kujawsko-pomorskiej organizacji Twojego Ruchu, który składał się z debaty programowej _ Prawa obywatelskie _ i wyboru władz regionalnych partii.

Przewodniczącym Twojego Ruchu w województwie kujawsko-pomorskim został poseł Maciej Wydrzyński z Torunia, który w głosowaniu uzyskał 142 głosy. Jego kontrkandydat poseł Łukasz Krupa z Bydgoszczy otrzymał 75 głosów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)