Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palikot zrzekł się mandatu poselskiego; legitymację przekazał na WOŚP

0
Podziel się:

Były polityk PO Janusz Palikot zrzekł się mandatu poselskiego. W niedzielę
na swoim blogu poinformował, że legitymację poselską przekazał na aukcję Wielkiej Orkiestry
Świątecznej Pomocy. Palikot liczy, że po wyborach parlamentarnych wróci do Sejmu.

Były polityk PO Janusz Palikot zrzekł się mandatu poselskiego. W niedzielę na swoim blogu poinformował, że legitymację poselską przekazał na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Palikot liczy, że po wyborach parlamentarnych wróci do Sejmu.

"Właśnie oddałem legitymację poselską. Ta książeczka, która służyła mi przez ostatnie lata, zostanie zlicytowania na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - napisał poseł na blogu. Jak podkreślił, cel jest szczytny, ponieważ chodzi o pomoc dzieciom z chorobami nerek.

"Mam nadzieję, że 44 tys. osób, które dało mi mandat poselski, zrozumie moją decyzję i zaakceptuje ją. To dzięki nim mogę teraz pomóc dzieciom" - napisał Palikot.

Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż wielu z jego zwolenników było przeciwnych oddaniu przez niego mandatu, "wielu martwiło się, że Ruch (Poparcia Palikota) straci swojego przedstawiciela w Sejmie". Podkreślił jednak, że obiecał złożyć mandat, a "prawdziwy mężczyzna zawsze dotrzymuje słowa".

Jak napisał, wierzy, że po wyborach parlamentarnych Ruch Poparcia "będzie mógł się pochwalić wieloma mandatami, dużą reprezentacją w Sejmie, która pozwoli na aktywne forsowanie postulatów". "Wierzę w Was! Wrócę do Sejmu - ale tylko z Wami!" - zwrócił się do swoich zwolenników.

Po zrzeczeniu się przez Palikota mandatu, formalnie jego wygaśnięcie musi jeszcze potwierdzić marszałek Sejmu w drodze postanowienia.

Miejsce Palikota w poselskiej ławie mógłby zająć Zbigniew Wojciechowski, który w wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskał kolejne, najwyższe poparcie. W zeszłorocznych wyborach samorządowych Wojciechowski ubiegał się o urząd prezydenta Lublina jako kandydat niezależny; teraz jest wiceprezydentem Lublina, współpracuje z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem (PO).

Wojciechowski musi się zgodzić na objęcie mandatu. Do tej pory nie deklarował, czy interesuje go miejsce w Sejmie. W niedzielę PAP nie udało się skontaktować z Wojciechowskim.

W październiku Palikot wystąpił z Platformy Obywatelskiej i utworzył Ruch Poparcia Palikota. Zapowiedział wtedy, że złoży swój mandat po wyborach samorządowych - 6 grudnia, ale potem przesunął ten termin. Wyjaśniał, że zmiana terminu była spowodowana planowaną na 6 grudnia wizytą w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Kilka tygodni temu w Radomiu Palikot po raz kolejny zapewnił, że zrzeknie się mandatu poselskiego. Jak wtedy mówił, zrobi to "za mniej niż miesiąc". Dodał, że ma "pewien pomysł", w jakich okolicznościach to zrobi. Nie chciał jednak wtedy ujawniać szczegółów.(PAP)

mzk/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)