Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pamiątki po żołnierzu AK dla Muzeum Powstania Warszawskiego

0
Podziel się:

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie wzbogaci się o pamiątki po
powstańcu warszawskim Jerzym Einhornie. Przekazała je w poniedziałek w Nowym Jorku na ręce
kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wdowa po żołnierzu AK Ruth Mary Einhorn.

*Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie wzbogaci się o pamiątki po powstańcu warszawskim Jerzym Einhornie. Przekazała je w poniedziałek w Nowym Jorku na ręce kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wdowa po żołnierzu AK Ruth Mary Einhorn. *

Jerzy Einhorn urodził się w Sosnowcu w roku 1919 w rodzinie żydowskiej. Jako dziecko przeszedł na katolicyzm. Studiował w podchorążówce oraz na Politechnice Warszawskiej. Podczas okupacji wstąpił do Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim. Uciekał kilkakrotnie Niemcom. Oskarżony później przez Sowietów o terroryzm był przez nich aresztowany i bity.

Po okupacji Einhorn ukończył w Polsce studia medyczne i został lekarzem. W latach sześćdziesiątych przybył do Ameryki. Kontynuował swą praktykę lekarską m.in. w Nowym Jorku, a pod koniec życia w Pittsburghu, w stanie Pensylwania. Zmarł tam 4 lipca 2012 r.

Uczestnik Powstania Warszawskiego został odznaczony m.in. krzyżem Virtuti Militari. Zawarł swe wspomnienia w wydanej w roku 2005 książce "Recollections of the End of an Era" wydanej także w Polsce.

Pośród pamiątek i dokumentów przekazanych Muzeum Powstania Warszawskiego są m.in. zdjęcia, legitymacja członkowska z Okręgu Warszawskiego AK, biało-czerwona opaska AK, przepustka na poruszanie się po Warszawie, Kennkarta i przedwojenna "legitymacja szkolna" Politechniki Warszawskiej.

Jak powiedziała PAP Ruth Mary Einhorn jej mąż pieczołowicie przechowywał pamiątki z wojny bo były dla niego ważną częścią życia.

"Kiedy umarł zdecydowałam się przekazać je do muzeum ponieważ uważam, że należą one do Polski" - dodała.

Amerykance dziękowali za dokumenty kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka.

W swoim wystąpieniu do zgromadzonych w nowojorskim konsulacie osób, w tym weteranów II wojny światowej, Ciechanowski wyraził im wdzięczność zarówno za bohaterstwo i ofiarność podczas wojny, jak też kultywowanie polskości na obczyźnie. Zapowiedział zwołanie zjazdu kombatantów polskich z całego świata w Warszawie.

Mówił także o projekcie nowych przepisów, które pozwolą na wypłacanie kombatantom żyjącym za granicą odszkodowań przeznaczonych dla osób walczących w czasie II wojny światowej i zaraz po wojnie na konta bankowe w ich miejscach zamieszkania. Dotychczas były przekazywane w Polsce.

Znaczną część swego wystąpienia kierownik urzędu poświęcił swemu poprzednikowi na tym stanowisku, zmarłemu w katastrofie smoleńskiej Januszowi Krupskiemu komplementując jego ofiarną działalność na rzecz kombatantów mieszkających w Polsce i poza jej granicami.

Zgromadzeni w konsulacie RP obejrzeli także film dokumentalny "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" nawiązujący do jego życia i działalności, poczynając od walki z reżimem komunistycznym o wolną, niepodległą Polskę.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)