Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Panetta: Nie ma nowych sygnałów, że Syria chce użyć broni chemicznej

0
Podziel się:

Agencje wywiadowcze USA nie wykryły ostatnio żadnych nowych posunięć
rządu syryjskiego, które wskazywałyby na przygotowania do użycia broni chemicznej przeciwko siłom
rebeliantów - powiedział we wtorek szef Pentagonu Leon Panetta.

Agencje wywiadowcze USA nie wykryły ostatnio żadnych nowych posunięć rządu syryjskiego, które wskazywałyby na przygotowania do użycia broni chemicznej przeciwko siłom rebeliantów - powiedział we wtorek szef Pentagonu Leon Panetta.

W zeszłym tygodniu kilka krajów zachodnich ostrzegło prezydenta Syrii Baszara el-Asada przed użyciem broni chemicznej; powoływano się na informacje wywiadowcze, wskazujące - jak mówili przedstawiciele władz USA - że reżim syryjski może się przygotowywać do użycia gazu trującego.

Syria nazwała te ostrzeżenia "pretekstem do interwencji" z zewnątrz.

Obecnie "nie widzimy niczego nowego, co wskazywałoby na jakieś agresywne posunięcia na tej drodze" - powiedział Panetta dziennikarzom przed przybyciem z wizytą do Kuwejtu.

Reuters przypomina, że w zeszłym tygodniu szef Pentagonu mówił bez ogródek o swym zaniepokojeniu braniem przez reżim Asada pod uwagę użycia broni chemicznej przeciwko rebeliantom, nasilającym swe działania, zwłaszcza w rejonie Damaszku.

We wtorek Panetta powiedział, że wciąż żywi takie obawy. "Chciałbym wierzyć, że dotarło do niego (Baszara) nasze przesłanie. Postawiliśmy sprawę całkiem jasno i inni też tak postąpili" - dodał.

Prezydent Barack Obama zapowiedział, że ewentualne użycie broni chemicznej przez Asada będzie miało konsekwencje. Panetta podkreślił, że USA bardzo uważnie monitorują sytuację w Syrii.

Szef Pentagonu powiedział, że głównym celem jego wizyty w Kuwejcie jest odwiedzenie przed Bożym Narodzeniem 13,5 tysiąca stacjonujących tam żołnierzy USA. Zamierza też spotkać się z przywódcami Kuwejtu. (PAP)

az/ ap/

12810138

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)