Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Państwa koreańskie porozumiały się ws. otwarcia strefy Kaesong

0
Podziel się

#
doszło do porozumienia ws. otwarcia strefy
#

bEqHNKZh

# doszło do porozumienia ws. otwarcia strefy #

14.08. Seul (PAP/AP, AFP, Reuters) - Przedstawiciele władz obu państw koreańskich porozumieli się w środę w sprawie ponownego otwarcia wspólnej strefy przemysłowej Kaesong - poinformował przedstawiciel południowokoreańskiego resortu ds. zjednoczenia narodowego, nie ujawniając treści porozumienia.

Negocjatorzy poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że uzgodnili, iż będą współpracować w celu uruchomienia strefy Kaesong oraz uniknięcia w przyszłości jej ponownego zamknięcia. Z komunikatu nie wynika, kiedy strefa zostanie otwarta.

bEqHNKZj

"Zawarliśmy pięciopunktowe porozumienie" - powiedział dziennikarzom przedstawiciel resortu zjednoczenia narodowego, nie podając dodatkowych szczegółów.

Pjongjang wycofał w kwietniu północnokoreańskich pracowników ze strefy Kaesong, gdy napięcia między państwami koreańskimi sięgnęły szczytu.

Poprzednie spotkanie pod koniec lipca pomiędzy delegacjami obydwu Korei w sprawie Kaesongu zakończyło się jedynie utarczkami słownymi. Szef negocjatorów północnokoreańskich Pak Czol Su uprzedził, że wojsko Korei Płn. może zająć strefę, jeśli nie dojdzie do porozumienia.

Seul domagał się od Pjongjangu gwarancji, że Korea Północna nie podejmie jednostronnie decyzji o zamknięciu Kaesongu w razie ponownego wzrostu napięcia.

bEqHNKZp

Gdy Pjongjang zdecydował się zamknąć leżącą na terytorium Korei Północnej strefę Kaesong (wspólnie administrowaną przed dwa państwa koreańskie), opuściło ją ponad 53 tys. północnokoreańskich robotników pracujących dla 123 firm południowokoreańskich, jak również Koreańczycy z Południa.

Jeszcze na początku maja Korea Północna odrzucała wszystkie propozycje rozmów na temat wznowienia działalności strefy. Jednak pod koniec maja Pjongjang ogłosił, że zgadza się na powrót Koreańczyków z Południa do strefy i że jest gotów do negocjacji.

Strefa Kaesong była symbolem współpracy między państwami koreańskimi, a także najpoważniejszym źródłem dewiz dla Korei Północnej.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone. (PAP)

bEqHNKZq

az/ ap/ fit/ ro/

14378430 14379878 14379912 14380319 arch.

bEqHNKZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)