Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwa koreańskie wznowiły rozmowy na temat otwarcia strefy Kaesong

0
Podziel się:

Przedstawiciele władz obu państw koreańskich wznowili w środę rozmowy w
sprawie ponownego otwarcia wspólnej strefy przemysłowej Kaesong, z której Pjongjang wycofał w
kwietniu północnokoreańskich pracowników.

Przedstawiciele władz obu państw koreańskich wznowili w środę rozmowy w sprawie ponownego otwarcia wspólnej strefy przemysłowej Kaesong, z której Pjongjang wycofał w kwietniu północnokoreańskich pracowników.

Poprzednie spotkanie pod koniec lipca pomiędzy delegacjami obydwu Korei w sprawie Kaesongu zakończyło się jedynie utarczkami słownymi. Szef negocjatorów północnokoreańskich Pak Czol Su uprzedził, że wojsko Korei Płn. może zająć strefę, jeśli nie dojdzie do porozumienia.

Seul domaga się od Pjongjangu gwarancji, że Korea Północna nie podejmie jednostronnie decyzji o zamknięciu Kaesongu w razie ponownego wzrostu napięcia.

Leżąca na terytorium Korei Północnej strefa Kaesong, wspólnie administrowana przed dwa państwa koreańskie, została zamknięta przez Pjongjang na początku kwietnia w szczytowym okresie napięcia między obiema Koreami. Po tej decyzji strefę opuściło ponad 53 tys. północnokoreańskich robotników pracujących dla 123 firm południowokoreańskich, jak również Koreańczycy z Południa.

Jeszcze na początku maja Korea Północna odrzucała wszystkie propozycje rozmów na temat wznowienia działalności strefy. Jednak pod koniec maja Pjongjang ogłosił, że zgadza się na powrót Koreańczyków z Południa do strefy i że jest gotów do negocjacji.

Strefa Kaesong była symbolem współpracy między państwami koreańskimi, a także najpoważniejszym źródłem dewiz dla Korei Północnej.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone. (PAP)

az/ ap/

14378430 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)