Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
20.12.2010 14:02

Papież do kardynałów: Niewyobrażalny skandal

Benedykt XVI podsumował rok w Kościele, kładąc nacisk na nadużycia seksualne duchownych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cutup/CC/Flickr)

*W przemówieniu do kardynałów Kurii Rzymskiej Benedykt XVI mówił o_ niewyobrażalnym wymiarze _ nadużyć seksualnych, popełnionych przez duchownych. Papież podsumował rok w Kościele, kładąc nacisk właśnie na ten skandal. *

Nawiązując do Roku Kapłańskiego, zakończonego w czerwcu Benedykt XVI powiedział: _ Tym bardziej byliśmy wstrząśnięci, kiedy właśnie w tym roku i w wymiarze dla nas niewyobrażalnym, dowiedzieliśmy się o nadużyciach wobec nieletnich, popełnionych przez księży, którzy odwracają Sakrament w jego przeciwieństwo: pod płaszczykiem sacrum ranią głęboko osobę ludzką w jej dzieciństwie i przynoszą krzywdę na całe życie _.

_ - To, że wciąż otwarte pozostają rany Chrystusa jest winą księży _ - stwierdził papież._ - Musimy przyjąć to upokorzenie jako zachętę do prawdy i wezwanie do odnowy. Tylko prawda ratuje. Musimy zastanowić się, co możemy zrobić, by jak najlepiej zadośćuczynić za wyrządzoną niesprawiedliwość. Musimy zadać sobie pytanie, co było błędne w naszym nauczaniu, w całym naszym sposobie przedstawiania jestestwa chrześcijańskiego, że coś takiego mogło się wydarzyć _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t46856.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/papiez;o;prezerwatywach;media;o;przelomie,31,0,714527.html) Papież o prezerwatywach. Media o przełomie

_ - Musimy być zdolni do pokuty. Musimy dołożyć wszelkich starań, by uczynić wszystko co możliwe w przygotowaniu do kapłaństwa, aby coś takiego nigdy więcej się nie zdarzyło. I to jest miejsce na to, by podziękować z całego serca wszystkim tym, którzy angażują się w pomoc dla ofiar i przywrócenie im zaufania do Kościoła, zdolności wiary w jego przesłanie _ - podkreślił Benedykt XVI._ - Jesteśmy świadomi szczególnej powagi tego grzechu, popełnionego przez kapłanów i naszej za to odpowiedzialności _.

Wskazał następnie: - _ Ale nie możemy również milczeć na temat kontekstu naszych czasów, w których doszło do tych zdarzeń. Istnieje rynek pornografii dziecięcej, który w jakiś sposób zdaje się być coraz bardziej uważany przez społeczeństwo za coś normalnego _. _ Psychologiczne niszczenie dzieci, w którym osoby ludzkie sprowadzone są do rangi artykułu rynkowego to przerażający znak czasów _ - uznał papież.

Zauważył ponadto: _ Ażeby przeciwstawić się tym siłom, musimy przyjrzeć się ich ideologicznym podstawom. W latach 70. pedofilia teoretyzowana była jako coś całkowicie zgodnego z człowiekiem, a także z dzieckiem. Było to jednak częścią zasadniczej perwersji pojęcia etosu. Twierdzono - nawet w środowisku teologii katolickiej - że nie istniałyby ani zło samo w sobie, ani dobro samo w sobie. Istnieć miało jedynie lepsze od i gorsze od _.

_ - Nic nie byłoby samo w sobie dobrem lub złem. Wszystko miałoby zależeć od okoliczności i od założonego celu. W zależności od celu i od okoliczności wszystko mogłoby być dobre bądź złe. Moralność została zastąpiona kalkulacją konsekwencji i tym samym przestaje istnieć. Rezultaty tych teorii są dziś ewidentne _ - powiedział Benedykt XVI.

Przypomniał dalej, że Jan Paweł II w swej encyklice _ Veritatis splendor _ z 1993 roku _ z mocą proroka wskazał w wielkiej racjonalnej tradycji chrześcijańskiego etosu zasadnicze i stałe podstawy moralnego postępowania _. Benedykt XVI wyraził następnie przekonanie: _ Tekst ten musi znaleźć się dziś znowu w centrum uwagi jako droga kształtowania sumienia _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t97742.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rabin;rzymu;o;filmie;o;papiezu;propagandowy;chlam,112,0,703344.html) Rabin Rzymu o filmie o papieżu: propagandowy chłam
W obszernym przemówieniu do kardynałów podczas tradycyjnego przedświątecznego spotkania papież wystosował apel _ do wszystkich osób, na których spoczywa odpowiedzialność polityczna czy religijna _, aby _ powstrzymały chrystianofobię, aby stanęły w obronie uchodźców i cierpiących i ożywiły ducha pojednania _.

Papież porównał klimat obecnych czasów do atmosfery epoki upadku Cesarstwa Rzymskiego i stwierdził, że dzisiejszy świat pełen jest z jednej strony _ nadziei i możliwości _, a jednocześnie _ strapiony wrażeniem, że rozpływa się moralny konsensus, bez którego struktury sądowe i polityczne nie funkcjonują _. _ W konsekwencji siły zmobilizowane do obrony tych struktur zdają się być skazane na niepowodzenie _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t46856.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/papiez;o;skandalu;przerazenie;i;poczucie;zdrady,140,0,601228.html) Papież o skandalu: Przerażenie i poczucie zdrady Benedykt XVI przyznał, że kościół jest w kryzysie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t45779.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/watykan;przyznaje;byl;skandal;i;przesiepstwa,157,0,616093.html) Watykan przyznaje: Był skandal i przesiępstwa Ojciec Marcial Maciel Degollado prowadził _ życie pozbawione skrupułów _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t46864.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dymisja;kolejnego;biskupa;za;tuszowanie;pedofilii,249,0,612857.html) Dymisja kolejnego biskupa za tuszowanie pedofilii Benedykt XVI przyjął rezygnację irlandzkiego biskupa Jamesa Moriarty'ego.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz