Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
13.04.2013 14:32

Papież Franciszek powołał grupę 8 kardynałów-doradców

Miesiąc po swym wyborze papież Franciszek powołał grupę ośmiu kardynałów-doradców, którzy będą mu służyć radą w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

*Miesiąc po swym wyborze papież Franciszek powołał grupę ośmiu kardynałów-doradców, którzy będą mu służyć radą w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej - podał Watykan. To kolejna przełomowa decyzja nowego papieża. *

W wydanym komunikacie Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wyjaśnił, że decyzja Franciszka jest jego odpowiedzią na sugestię, przedstawioną podczas obrad Kolegium Kardynałów w czasie wakatu po abdykacji Benedykta XVI. Mówiono wówczas wiele o konieczności reformy zarządzania Kościołem i większej kolegialności.

Celem grupy doradców będzie między innymi opracowanie projektu zmian w konstytucji apostolskiej _ Pastor bonus _ na temat funkcjonowania Kurii Rzymskiej. Reforma tego _ rządu _ Kościoła katolickiego, powszechnie krytykowanego w ostatnim czasie za biurokrację, brak jawności i przejrzystości oraz po fali skandali i ujawnionych konfliktów wśród watykańskich hierarchów, jest uważana za jedno z najważniejszych zadań nowego papieża.

Doradcami Franciszka zostali kardynałowie: gubernator Państwa Watykańskiego Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii i Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, który będzie koordynatorem całej grupy.

Pierwsze jej posiedzenie zwołano na 1-3 października. Watykan ogłosił, że już teraz papież Franciszek kontaktuje się z kardynałami-doradcami.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież łamie regulamin. Chce byc samodzielny - Mówi papież - te słowa usłyszeli już operatorzy wielu centralek telefonicznych w Rzymie i za granicą.
Papież mówił o nienawiści, zemście i miłości Papież Franciszek wyraził pragnienie, by tajemnica i siła zmartwychwstania Chrystusa przywróciły ufność i nadzieję.
Papież robi ważny gest wobec Żydów Papież kolejny już raz wyraża nadzieję na dalsze pogłębienie relacji katolicko-żydowskich, które cechuje przyjaźń i wzajemny szacunek.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz