Notowania

wiadomości
29.12.2012 19:57

Papież modlił się z uczestnikami Europejskiego Spotkania Młodych

# dalszy fragment przemówienia papieża; wystąpienie brata Aloisa #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dalszy fragment przemówienia papieża; wystąpienie brata Aloisa #

29.12. Watykan (PAP) - Benedykt XVI wziął udział w sobotę wieczorem w Watykanie w czuwaniu modlitewnym uczestników Europejskiego Spotkania Młodych, zorganizowanego przez ekumeniczną Wspólnotę z Taize. Na spotkanie z papieżem przybyło ponad 40 tysięcy osób.

W rzymskim zlocie Wspólnoty z Taize, który potrwa do 2 stycznia, uczestniczy około 12 tysięcy Polaków. Na spotkanie na placu Świętego Piotra przybyła też licznie rzymska młodzież.

W przemówieniu, wygłoszonym w kilku językach, Benedykt XVI przypomniał, że to już czwarte spotkanie Wspólnoty w Wiecznym Mieście. Przytoczył słowa, jakie skierował Jan Paweł II do młodzieży przybyłej do Rzymu w 1987 roku: "Papież czuje się głęboko zaangażowany razem z wami w tę pielgrzymkę zaufania przez ziemię. Ja też jestem wezwany do tego, by być pielgrzymem zaufania w imię Chrystusa".

Założyciela Wspólnoty, brata Rogera, zamordowanego w 2005 roku przez niezrównoważoną kobietę, Benedykt XVI nazwał "niestrudzonym świadkiem Ewangelii pokoju i pojednania".

Wspominając jego ekumeniczne zaangażowanie, papież podkreślił następnie: "Zapewniam was o nieodwołalnym zaangażowaniu Kościoła katolickiego w poszukiwanie dróg pojednania, by osiągnąć widzialną jedność chrześcijan".

Benedykt XVI apelował do młodych katolików, protestantów i prawosławnych: "Pozwólcie, by w tych dniach w Rzymie utwierdziło się w waszych sercach +tak+ dla Chrystusa".

"Czasami zło i cierpienie niewinnych wzbudzają w was wątpliwości i zamęt. Wtedy powiedzenie +tak+ Chrystusowi może stać się trudne. Z powodu takich wątpliwości nie stajecie się jednak ludźmi niewierzącymi!" - mówił.

Po polsku papież powiedział: "Śpiew wraz z milczeniem zajmuje ważne miejsce w waszych wspólnych modlitwach. Pieśni z Taize wypełniają w tych dniach bazyliki Rzymu. Śpiew jest niezrównanym wsparciem i wyrazem modlitwy".

"Śpiewając Chrystusowi, otwieracie się również na tajemnicę Jego nadziei. Miejcie odwagę uprzedzać jutrzenkę, aby chwalić Boga. Nie zawiedziecie się" - mówił.

Również po polsku dodał: "Drodzy młodzi przyjaciele, Chrystus nie odciąga was od świata. On was posyła tam, gdzie przygasa światło, abyście je nieśli innym".

"Tak, jesteście powołani, abyście byli małymi kagankami dla tych, którzy was otaczają. Dzięki waszej trosce o bardziej równomierny podział dóbr ziemskich, dzięki waszemu zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości i nowej solidarności między ludźmi pomożecie tym, którzy są wokół was, lepiej zrozumieć, że Ewangelia prowadzi nas zarazem ku Bogu i ku innym" - podkreślił Benedykt XVI.

"Przez waszą wiarę przyczynicie się do wzrostu nadziei na ziemi" - zapewnił.

Na początku spotkania Benedykt XVI objechał w papamobile plac Świętego Piotra, wypełniony przez młodzież z wielu krajów Europy.

Papieża powitał przeor Wspólnoty z Taize brat Alois, który zauważył, że młodych ludzi przybyłych do Rzymu łączy ten sam chrzest i to samo Słowo Boże. Przypomniał, że brat Roger pozostawił dziedzictwo, wyznaczając Wspólnocie zadanie przekazywania Ewangelii.

"Wytyczył drogi pojednania, których jeszcze do końca nie przemierzyliśmy" - podkreślił brat Alois.

"Pojednani chrześcijanie mogą stać się świadkami pokoju i komunii, mogą nieść ludziom nową solidarność" - mówił przeor Wspólnoty.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz