Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa
29.07.2007 13:05

Papież na Anioł Pański o katastrofie autokaru we Francji

(dochodzą inne rozważania)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzą inne rozważania)

29.7.Rzym(PAP) - Podczas spotkania z wiernymi na Anioł Pański w niedzielę w Castel Gandolfo papież Benedykt XVI mówił do Polaków o katastrofie polskiego autokaru we Francji, w której przed tygodniem zginęło 26 osób.

Papież powiedział po polsku: "Pozdrawiam serdecznie Polaków. Wspominam raz jeszcze pielgrzymów, dla których wakacyjny szlak został tragicznie przerwany w drodze z La Salette. Dla zmarłych wypraszam w modlitwie łaskę życia wiecznego z Bogiem. Jednoczę się w żałobie z ich bliskimi. Rannym w wypadku życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Proszę Boga, by was wszystkich prowadził bezpiecznie i szczęśliwie po wakacyjnych drogach".

Benedykt XVI zaapelował o uwolnienie koreańskich zakładników, porwanych przez talibów w Afganistanie. Mówiąc o tym, że "szerzy się wśród zbrojnych grup zjawisko instrumentalnego wykorzystywania niewinnych osób do stawiania żądań" podkreślił, że porwania stanowią "poważne deptanie godności ludzkiej, sprzeczne z każdą elementarną cywilizowaną normą i prawem, a także ciężką obrazę boskiego prawa".

"Zwracam się z apelem, by sprawcy tych zbrodniczych czynów odstąpili od czynionego zła i uwolnili swe ofiary całe i zdrowe"- wezwał Benedykt XVI talibów.

W rozważaniach poprzedzających modlitwę przypomniał, że w niedzielę przypada 50. rocznica wejścia w życie statutu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ustanowionej po to - jak dodał - aby "przyspieszyć i zwiększyć wkład energii atomowej do dzieła zapewnienia pokoju, zdrowia i dobrobytu na całym świecie".

"Stolica Apostolska, popierając w pełni cele tej organizacji, jest jej członkiem od samego powstania i nie przestaje wspierać jej działalności. Epokowe przemiany, do jakich doszło w ostatnim pięćdziesięcioleciu, ukazują, jak na trudnym rozdrożu, na jakim znajduje się ludzkość, coraz bardziej aktualne i pilne jest zaangażowanie na rzecz zachęcania do nierozprzestrzeniania broni jądrowej, krzewienie postępującego i uzgodnionego rozbrojenia atomowego i sprzyjanie pokojowemu oraz bezpiecznemu wykorzystaniu technologii nuklearnej na rzecz autentycznego rozwoju, liczącego się ze środowiskiem i stale wyczulonego na potrzeby ludności" - mówił Benedykt XVI.

"Wyścig zbrojeń należy zastąpić wspólnym wysiłkiem w kierunku podjęcia działań mających na celu rozwój moralny, kulturalny i gospodarczy, przy jednoczesnej rewizji skali wartości i priorytetów" - powiedział papież przypominając słowa z Katechizmu Kościoła katolickiego.

Modlił się następnie o pokój na świecie i o to, aby "wiedza naukowa i techniczna były zawsze wykorzystywane w poczuciu odpowiedzialności oraz dla dobra wspólnego, przy pełnym poszanowaniu prawa międzynarodowego".

Papież wyraził także radość z przybycia do Castel Gandolfo, gdzie spędzi resztę lata. Podziękował jednocześnie wszystkim, którzy zapewnili mu udany wypoczynek w Lorenzago di Cadore w Dolomitach.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ mag/

Tagi: katastrofa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz