Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież o czasach nazizmu i Sodalicji Mariańskiej

0
Podziel się:

Benedykt XVI przyjmując w sobotę na audiencji delegację Sodalicji
(Kongregacji) Mariańskiej z Ratyzbony, mówił o czasach, gdy jako 14-letni chłopiec był świadkiem
podboju Europy przez Hitlera i nazistowskich prześladowań, które dotknęły również Kościół.

Benedykt XVI przyjmując w sobotę na audiencji delegację Sodalicji (Kongregacji) Mariańskiej z Ratyzbony, mówił o czasach, gdy jako 14-letni chłopiec był świadkiem podboju Europy przez Hitlera i nazistowskich prześladowań, które dotknęły również Kościół.

Papież wspominał czasy młodzieńcze, kiedy Sodalicja Mariańska, do której właśnie wstąpił, została rozwiązana przez hitlerowców, co bardzo wtedy przeżył.

"Były to ponure czasy naznaczone wojną, kiedy Hitler okupował Polskę, Danię, państwa Beneluksu, Francję, a następnie podbił Jugosławię i Grecję" - mówił papież, przemawiając do członków delegacji z Ratyzbony.

"Wydawało się wtedy, że Europa znalazła się w rękach tej władzy, która stawiała pod znakiem zapytanie przyszłość chrześcijaństwa" - dodał Ojciec Święty.

14-letni Joseph Ratzinger tylko co wstąpił do Kongregacji, gdy Fuehrer rozpoczął wojnę przeciwko Rosji. Prawie w tym samym czasie zamknięte zostało seminarium duchowne i zanim zdołało zebrać się koło Kongregacji została ona "rozpędzona przez Fuehrera na cztery wiatry" - kontynuował Benedykt XVI swe wspomnienia w rozmowie z sodalisami z Ratyzbony.

"To doświadczenie - dzielił się papież swymi przemyśleniami - pozostało mi jednak jako wewnętrzne przeżycie (...) Zawsze było dla mnie jasne, że nie można być katolikiem, jeśli nie ma się postawy członka Kongregacji - że być katolikiem znaczy być sodalisem".

Papież przypomniał, że dziś działa w Bawarii około 40 tys. Kongregacji Mariańskich. Zachęcał członków delegacji z Ratyzbony, aby "dawali świadectwo Chrystusowi w trudnych godzinach, i w tych szczęśliwych". (PAP)

ik/ ro/

9088546

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)