Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
22.10.2006 13:05

Papież o Iraku, ramadanie i dziedzictwie Jana Pawła II

(dochodzą szczegóły papieskich rozważań)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzą szczegóły papieskich rozważań)

22.10.Rzym (PAP) - Podczas południowego spotkania z wiernymi na Anioł Pański Benedykt XVI mówił w niedzielę o dramatycznej sytuacji w Iraku i zaapelował do przywódców religijnych oraz politycznych z całego świata, by pomogli narodowi tego kraju na drodze odbudowy i w poszukiwaniu wzajemnego szacunku.

Z okazji zakończenia ramadanu papież życzył wszystkim muzułmanom spokoju i pokoju.

W rozważaniach poprzedzających modlitwę Benedykt XVI mówił, że z klimatem radości z okazji zakończenia ramadanu, "dramatycznie kontrastują doniesienia napływające z Iraku na temat niezwykle poważnej sytuacji braku bezpieczeństwa oraz okrutnej przemocy". Papież dodał, że narażonych na nią jest wielu niewinnych ludzi tylko dlatego - jak podkreślił - "że są szyitami, sunnitami bądź chrześcijanami".

"Podzielam żywy niepokój, jaki przeżywa społeczność chrześcijańska i pragnę zapewnić, że jestem bliski jej oraz wszystkim ofiarom" - powiedział. Następnie zaapelował: "Wzywam was, byście przyłączyli się do mojej modlitwy do Wszechmogącego o to, aby obdarzył konieczną wiarą i odwagą przywódców religijnych i politycznych, lokalnych i na całym świecie, by wspierali ten naród na drodze odbudowy ojczyzny, w poszukiwaniu zgodnej równowagi, we wzajemnym szacunku, w świadomości, że mnogość jego komponentów stanowi integralną część jego bogactwa".

Po polsku Benedykt XVI pozdrowił obecnych na Placu świętego Piotra działaczy i przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, którzy przyjechali do Rzymu na obchody 25. rocznicy jej powołania.

Zwracając się do pielgrzymów z Polski papież powiedział: "Pozdrawiam członków i przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, która obchodzi dwudziestopięciolecie istnienia. Dziękuję Wam za troskę o zachowanie w pamięci nauczania i dzieła mojego wielkiego Poprzednika. Wszystkim życzę obfitych łask Bożych i serdecznie błogosławię".

Przed południem uczestnicy rocznicowych uroczystości wzięli udział we mszy, odprawionej przez kardynała Stanisława Dziwisza w rzymskim kościele pod wezwaniem Świętego Ducha.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mw/ bba/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz