Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
03.11.2012 14:27

Papież odprawił mszę za zmarłych kardynałów i biskupów

Papież wspomniał 11 kardynałów zmarłych w ciągu roku, wśród nich cieszącego się ogromną charyzmą i autorytetem emerytowanego arcybiskupa Mediolanu, kardynała Carlo Marii Martiniego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Papież Benedykt XVI odprawił w Watykanie mszę za zmarłych w ciągu roku kardynałów i biskupów. W homilii nazwał groby zmarłych _ lustrami _ ich życia i świata.

Podczas mszy w bazylice świętego Piotra papież nawiązał do obchodzonych w tych dniach uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek podkreślając, że _ śmierć paradoksalnie zachowuje to, czego życie nie może zatrzymać _.

_ - To, jak żyli nasi zmarli, co kochali, czego się bali i na co mieli nadzieję i co odrzucili, odkrywamy właśnie w szczególny sposób przy grobach, które pozostały niczym lustro ich życia, ich świata _ - mówił.

Miejsca pochówku porównał do _ zgromadzenia, w którym żyjący spotykają się ze zmarłymi i z którymi umacniają więzi wspólnoty, jakich śmierć nie mogła przerwać. _

_ _

_ Tu w Rzymie _ - stwierdził - _ na tych szczególnych cmentarzach, jakimi są katakumby, odczuwamy tak, jak w żadnym innym miejscu, głębokie więzy z pradawnym chrześcijaństwem, które uważamy za tak bliskie _.

_ Kiedy wchodzimy do korytarzy rzymskich katakumb - podobnie jak na cmentarzach w naszych miastach i krajach - to tak, jak byśmy przekraczali niematerialny próg i nawiązywali łączność z tymi, którzy strzegą swej przeszłości, zbudowanej z radości i bólu, porażek i nadziei _ - zauważył papież. Wskazał, że _ dzieje się tak, ponieważ dzisiaj śmierć dotyczy człowieka dokładnie tak samo, jak niegdyś - dodał. _

_ _

_ - Papież przypomniał, że chrześcijanie odpowiadają na kwestię śmierci z wiarą w Boga i nadzieją, opartą na śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. _Śmierć zatem otwiera się na życie wieczne, które nie jest nieskończoną kopią teraźniejszości, ale czymś zupełnie nowym - zaznaczył.

Papież wspomniał 11 kardynałów zmarłych w ciągu roku, wśród nich cieszącego się ogromną charyzmą i autorytetem emerytowanego arcybiskupa Mediolanu, kardynała Carlo Marii Martiniego.

Czytaj więcej w Money.pl
Biorą się za obojętnych. Chcą, by religia... Nowa ewangelizacja obejmie kraje, które przyjęły chrześcijaństwo jako pierwsze, a w ostatnim czasie odchodzą jednak od niego.
Papież o Pussy Riot. Jest solidarny z Rosją Benedykt XVI wyraził zdumienie reakcją niektórych mediów na wydarzenia związane z zatrzymaniem dziewczyn.
Watykan: Benedykt XVI o kryzysie wiary Zwracając się do 20 tysięcy wiernych na Placu św. Piotra papież podkreślił, że w obecnych czasach wiele przemian kulturowych wykazuje formy barbarzyństwa.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz