Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież: rządy zbyt słabe w obliczu kryzysu i spekulacji

0
Podziel się:

Zdaniem Benedykta XVI rządzący niedostatecznie reagują na kryzys ekonomiczny
i praktyki spekulacyjne wobec krajów najsłabszych. W przemówieniu w Watykanie papież powiedział w
sobotę, że polityka bez religii prowadzi do ucisku i agresji.

Zdaniem Benedykta XVI rządzący niedostatecznie reagują na kryzys ekonomiczny i praktyki spekulacyjne wobec krajów najsłabszych. W przemówieniu w Watykanie papież powiedział w sobotę, że polityka bez religii prowadzi do ucisku i agresji.

Podczas spotkania z przedstawicielami fundacji Centesimus Annus-Pro Pontifice Benedykt XVI oświadczył: "Kryzys i trudności, z powodu których cierpią obecnie stosunki między państwami, społeczeństwo i gospodarka w dużej mierze wynikają z braku zaufania i odpowiedniej solidarystycznej, dynamicznej inspiracji twórczej, nakierowanej na dobro wspólne, która prowadziłaby do autentycznie ludzkich stosunków przyjaźni, solidarności i wzajemności, także w działalności gospodarczej".

Bez tego, dodał papież, gospodarka sprowadza się tylko do produkcji dóbr materialnych podsycając "konsumpcjonizm, marnotrawstwo, ubóstwo i nierówności".

Następnie Benedykt XVI - kładąc nacisk na potrzebę etyki w ekonomii - skrytykował "słabość rządzących", którzy - jak ocenił - "w obliczu powtarzających się epizodów nieodpowiedzialnych spekulacji wobec państw najbiedniejszych, nie reagują przy pomocy odpowiednich decyzji o zarządzaniu finansami".

"Polityka powinna mieć prymat nad finansami, a etyka powinna kierować każdą aktywnością" - powiedział papież.

Ostrzegł również: "Wykluczenie religii ze sfery publicznej, tak jak z drugiej strony fundamentalizm religijny, nie dopuszczają do spotkania między ludźmi i ich współpracy na rzecz postępu ludzkości".

"Życie społeczeństwa pozbawia się motywacji, a polityka przyjmuje oblicze ciemiężycielskiej i agresywnej" - mówił Benedykt XVI. (PAP)

sw/ keb/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)