Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Papież: Trzeba zapewnić godne życie ludziom starszym i schorowanym

0
Podziel się:

Jednym z tematów dyskusji była opieka nad chorymi na Alzheimera.

Papież: Trzeba zapewnić godne życie ludziom starszym i schorowanym
(CPP / Polaris/East News)
bEErvkjV

Papież Franciszek zaapelował o zapewnienie godnego życia osobom starszym i schorowanym. Mówił, że nie można tych ludzi izolować i otaczać milczeniem.

Franciszek spotkał się z uczestnikami międzynarodowej konferencji _ Kościół w służbie osób chorych w podeszłym wieku. Opieka nad cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne _, zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych.

Podczas audiencji papież powiedział, że Kościół musi dać przykład społeczeństwom, jak należy traktować ludzi starszych, którzy - dodał- przekazują następnym pokoleniom _ pamięć i mądrość życiową _.

bEErvkjX

Zwrócił uwagę na to, że nowe wyzwania postawiło wydłużenie się życia ludzkiego w XX wieku, gdyż wraz z tym zjawiskiem wzrosła liczba osób starszych cierpiących na różne choroby, którym często towarzyszy pogorszenie zdolności poznawczych.

Osobom tym należy zapewnić nie tylko zwykłą opiekę medyczną, ale również godność i wolność. Nie można skazywać ich na _ izolację i milczenie _ - stwierdził Franciszek.

Podczas konferencji w Watykanie, zorganizowanej przez Papieską Radę, którą kieruje arcybiskup Zygmunt Zimowski, mówiono o tym, że na świecie żyje około 36 milionów ludzi cierpiących na starczą demencję i inne choroby neurodegeneracyjne. Specjaliści podkreślili, że liczba ta, między innymi z powodu starzenia się ludności, może wzrosnąć do 2050 roku trzykrotnie.

Jednym z tematów dyskusji była opieka nad chorymi na Alzheimera. Uznano, że podejmowane obecnie próby leczenia tego typu schorzeń są wciąż niewystarczające i to także w tych krajach, których rządy przeznaczają na ten cel znaczne środki finansowe.

bEErvkkd

Czytaj więcej w Money.pl

bEErvkky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)