Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papież:nowe media muszą krzewić szacunek, dialog i przyjaźń

0
Podziel się:

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że nowe
technologie, przede wszystkim internet, powinny krzewić w
pierwszym rzędzie kulturę szacunku, dialogu, przyjaźni i
solidarności między ludźmi.

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że nowe technologie, przede wszystkim internet, powinny krzewić w pierwszym rzędzie kulturę szacunku, dialogu, przyjaźni i solidarności między ludźmi.

W opublikowanym w piątek orędziu papieża na 43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu znajduje się wiele słów uznania dla możliwości cyberprzestrzeni, nazwanej przez niego "nową cyfrową areną", ale jest też ostrzeżenie: internet nie może szerzyć nienawiści i nietolerancji ani deptać ludzkiej godności.

W orędziu, zatytułowanym "Nowe technologie, nowe relacje. Szerzyć kulturę szacunku, dialogu i przyjaźni" papież podkreślił, że najnowsze środki komunikacji mają olbrzymi potencjał, "jeśli są wykorzystywane do krzewienia zrozumienia i solidarności między ludźmi".

"Technologie te są naprawdę darem dla ludzkości, a my musimy dołożyć starań, by korzyści, jakie oferują, znalazły się na służbie wszystkich jednostek i wspólnot, zwłaszcza tych najsłabszych i najbardziej bezbronnych" - napisał.

"Dostępność telefonów komórkowych i komputerów, połączona z globalnym zasięgiem i rozgałęzieniem internetu, otworzyła cały wachlarz środków komunikacji, które umożliwiają natychmiastowy przekaz słów i obrazów na olbrzymie dystanse i do najbardziej odizolowanych zakątków świata ; coś, co było nie do pomyślenia dla poprzednich pokoleń" - stwierdził Benedykt XVI.

Zauważył, że popularność najnowszych technologii nie powinna zadziwiać, ponieważ "odpowiadają na fundamentalne pragnienie ludzi, by komunikować się ze sobą i wchodzić ze sobą w relacje".

"Kiedy otwieramy się na innych, spełniamy naszą najgłębszą potrzebę i stajemy się jeszcze pełniej ludźmi" - ocenił. "Oczywiście - zastrzegł papież - nie mówię o przelotnych, płytkich związkach, mówię o prawdziwej miłości, która jest sercem moralnego nauczania Jezusa".

Zauważył: "W tym świetle, rozważając znaczenie nowych technologii, ważne jest, by skoncentrować się nie tylko na ich niewątpliwych możliwościach sprzyjania kontaktom między ludźmi, ale na jakości treści, która jest wprowadzana do obiegu przy pomocy tych środków".

"Chciałbym zachęcić wszystkich ludzi dobrej woli, którzy są aktywni w tym rozwijającym się środowisku komunikacji cyfrowej, by poświęcili się krzewieniu kultury, dialogu i przyjaźni" - zaapelował Benedykt XVI.

Dodał następnie: "Ci, którzy zajmują się produkcją i szerzeniem treści nowych mediów powinni dążyć do szanowania godności i wartości osoby ludzkiej".

"Jeśli nowe technologie mają służyć dobru jednostek i społeczeństwa, wszyscy użytkownicy muszą unikać dzielenia się słowami i obrazami, które poniżają istoty ludzkie, krzewią nienawiść i nietolerancję, upadlają dobro i intymność ludzkiej seksualności bądź wykorzystują słabych i bezbronnych" - przypomina papież.

Jego zdaniem media te należy wykorzystywać do dialogu między ludźmi różnych narodowości, kultur i religii.

"Nowa cyfrowa arena, tak zwana cyberprzestrzeń, pozwala im spotkać się i poznać swe tradycje oraz wartości. Takie spotkania, jeśli mają być owocne, wymagają szczerych i odpowiednich form ekspresji oraz uważnego, pełnego szacunku wysłuchania" - stwierdził.

Zwracając uwagę na zagrożenia ze strony nowych technologii Benedykt XVI skonstatował: "Byłoby smutne, gdyby nasze pragnienie utrzymywania i rozwijania przyjaźni on-line odbywałoby się kosztem naszych kontaktów z rodzinami, sąsiadami i tymi, których spotykamy w codziennym życiu w naszych miejscach pracy, szkoły i odpoczynku".

"Jeśli pragnienie wirtualnej łączności staje się obsesyjne, może to doprowadzić do tego, że osoba izoluje się od prawdziwych społecznych więzów, a także zakłóca rytm odpoczynku, ciszy i refleksji, które są potrzebne do zdrowego ludzkiego rozwoju" - podsumował papież.

Swe przesłanie zakończył apelem do młodych katolików, by wnosili do sieci świadectwo swojej wiary i ewangelizowali "cyfrowy kontynent", jakim jest internet.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)