Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Para prezydencka odwiedziła Instytut Yad Vashem i Centrum Begina

0
Podziel się

Polska para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy odwiedziła w
poniedziałek po południu w Jerozolimie Instytut Yad Vashem i Centrum Menachema Begina. Komorowski
podkreślił szczególną rolę Rady Pomocy Żydom Żegota w czasie II wojny światowej.

bErnlwYB

Polska para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy odwiedziła w poniedziałek po południu w Jerozolimie Instytut Yad Vashem i Centrum Menachema Begina. Komorowski podkreślił szczególną rolę Rady Pomocy Żydom Żegota w czasie II wojny światowej.

Komorowski mówił m.in., że "nie sposób nie myśleć z wdzięcznością o tych wszystkich czyniących wysiłek, by pamiętać o tych, którzy w sytuacji krytycznej, najtrudniejszej ratowali inne życie, ryzykując własnym i swojej rodziny".

"Dlatego cieszy drzewko Żegoty. Chciałoby się, by pamiętano, że to była cząstka polskiego Państwa Podziemnego, bo to jest fenomen na skalę świata, bo to nie była pomoc indywidualna, jak w innych krajach, ale wyspecjalizowana agenda polskiego Państwa Podziemnego, która zrobiła bardzo wiele i jest warta przypominania" - powiedział polski prezydent.

bErnlwYD

W Instytucie Komorowscy zatrzymali się obok drzewek w Alei Sprawiedliwych, poświęconych właśnie Radzie Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj oraz Irenie Sendlerowej. Zobaczyli też pomnik poświęcony pamięci Janusza Korczaka i salę dzieci, które zginęły w Holokauście.

Komorowski zapalił znicz pamięci w Sali Pamięci Instytutu Yad Vashem.

Założony w 1953 roku Instytut Yad Vashem jest centrum dokumentacji, badań, edukacji i upamiętniania Holokaustu. W Alei Sprawiedliwych w instytucie upamiętnionych jest ponad 6 tys. Polaków, którzy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej, w tym Władysław Bartoszewski i Irena Sendlerowa.

Polski prezydent złożył też wizytę w Centrum Menachema Begina. Centrum upamiętnia działalność urodzonego w Brześciu nad Bugiem premiera Izraela w latach 1977-1983. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Begina.

bErnlwYJ

z Jerozolimy Agnieszka Szymańska (PAP)

ajg/ az/ mc/ jra/

bErnlwZe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)