Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlamentarzyści Grupy Wyszehradzkiej za europejskimi aspiracjami Ukrainy

0
Podziel się:

Komisje spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólne
stanowisko, w którym deklarują wsparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz apelują o
kompromis, dialog i powstrzymanie się od przemocy - poinformował PAP poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Komisje spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólne stanowisko, w którym deklarują wsparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz apelują o kompromis, dialog i powstrzymanie się od przemocy - poinformował PAP poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Najważniejszym tematem dwudniowego spotkania kierownictw komisji spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się na Węgrzech, była sytuacja polityczna na Ukrainie.

Parlamentarzyści krajów Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Tyszkiewicz - przyjęli stanowisko, w którym udzielają wsparcia dla europejskich aspiracji Ukrainy. Przypomniał, że państwa wyszehradzkie stworzyły fundusz, służący realizacji celów Grupy Wyszechradzkiej. "W przyjętym stanowisku jest jasne odwołanie do władz funduszu, aby zaangażowały się we wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie, w tym wolnych mediów. To jasne wezwanie do aktywności w procesie wspierania demokracji na Ukrainie" - ocenił Tyszkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

W przyjętym stanowisku znalazła się też część polityczna, która mówi o "potrzebie kompromisu, dialogu i powstrzymania się od przemocy".

Podczas spotkania przewodniczący komisji spraw zagranicznych z poszczególnych krajów podpisali też memorandum o pogłębieniu współpracy parlamentarnej Grupy Wyszechradzkiej. "Memorandum mówi o corocznych spotkaniach parlamentarnych. Chodziło o to, by wymiarowi rządowemu, który ma charakter systematyczny, towarzyszyła też systematyczna współpraca parlamentów. Do tej pory parlamenty spotykały się raczej okazjonalnie, a ich współpraca nie była zinstytucjonalizowana" - powiedział Tyszkiewicz.

Podczas spotkania poruszono również kwestie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i polityki energetycznej. "Dyskusja dotyczyła wzmocnienia kooperacji państw członkowskich i uzyskania poważniejszej pozycji na rynku klientów surowców energetycznych" - powiedział Tyszkiewicz.

Grupę Wyszehradzką tworzą: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca w jej ramach nie ma charakteru instytucjonalnego i opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. (PAP)

ekr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)